Masarykova univerzita posílí spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost

01.05.2021 12:11 | Zprávy

Masarykova univerzita (MU) a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) posílí vzájemnou spolupráci. Zástupci obou organizací se na tom dohodli při návštěvě ředitele NÚKIB Karla Řehky na univerzitě.

Masarykova univerzita posílí spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost
Foto: MUNI
Popisek: Masarykova univerzita - logo

Hlavními oblastmi spolupráce budou rozvoj výzkumu a vývoje v oblasti kyberbezpečnosti a obecně koordinace aktivit, které povedou k posílení kyberbezpečnosti České republiky.

Zástupci obou institucí diskutovali o možnostech budoucí spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti, konkrétně například ve vzdělávání, kdy chtějí koordinací svých aktivit přispět mimo jiné k vyřešení dlouhodobého nedostatku specialistů v tomto oboru.

„Vedle zvládání známých hrozeb se musíme naučit rozpoznávat dopady rozvoje umělé inteligence i nastupujících kvantových technologií na bezpečnost a připravit pro ně novou generaci odborníků,“ řekl akademický ředitel CERIT Fakulty informatiky MU Tomáš Pitner.

Další z oblastí je pak výzkum v oblasti kyberbezpečnosti, jímž se Masarykova univerzita na špičkové úrovni dlouhodobě zabývá, a uplatnění jeho výsledků k posílení bezpečnosti České republiky. Proto zástupci obou institucí diskutovali o možných pilotních projektech, například o případné spolupráci při podpoře budování dohledových pracovišť kyberbezpečnosti.

„Po celém světě se ukazuje, že kybernetickou bezpečnost nelze zajišťovat bez spolupráce napříč státní, soukromou i akademickou sférou. To je první důvod, proč spolupráci s vysokými školami považuji za mimořádně důležitou. Druhý důvod je, že školy mají nezastupitelnou úlohu ve zvyšování povědomí o kybernetických hrozbách mezi veřejností, a přispívají tak k budování odolné společnosti, což je jeden z pilířů Národní strategie kybernetické bezpečnosti,“ uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Vzájemná spolupráce by se měla promítnout také do aktivit CyberSecurity Hubu, v němž se koncentrují špičkové kapacity třech předních vysokých škol (MU, VUT a ČVUT) a který se zaměří kromě odborných aktivit a výzkumu také na podporu průmyslu a firem a evropskou certifikaci špičkových technologií. Další příležitosti pro spolupráci nabídne například rozvoj prostoru Cyber Campus CZ, jehož cílem je posílení vazeb mezi veřejným a soukromým sektorem, případně aktivity Národního koordinačního centra v oblasti kyberbezpečnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

20:16 Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

Letošní dlouhé zimní prázdniny si rodiče s dětmi mohou zpestřit návštěvou jeskyně Výpustek u Křtin v…