Agentura vyzdvihuje dosažení přebytku v hospodaření sektoru vládních institucí v roce 2016 ve výši 0,6 % HDP, který byl nejvyšší v historii ČR. Na dosažení přebytku měl vliv jednak vyšší výběr daní a příspěvků na sociální zabezpečení, které meziročně vzrostly o cca 90 mld. Kč, a rovněž nízká dynamika či dokonce pokles některých výdajových položek, jako například další pokles úrokových nákladů (meziročně o 4,4 mld. Kč).
Agentura pozitivně hodnotí rovněž pokles dluhu sektoru vládních institucí ze 40,3 % HDP v roce 2015 na 37,2 % HDP v roce 2016, což v absolutním vyjádření činí pokles ve výši cca 81 mld. Kč, včetně poklesu státního dluhu téměř o 60 mld. Kč. Fitch dále kladně hodnotí přijetí zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, jenž implementuje fiskální pravidla do národního právního řádu. Agenturou očekávané přibližně vyrovnané hospodaření sektoru vládních institucí a účinnost nových fiskálních pravidel by mělo dále podpořit další pokles dluhu sektoru vládních institucí.
Za další silné stránky agentura považuje pozici České republiky jako čistého zahraničního věřitele a také bankovní sektor, který je shledán jako dostatečně kapitalizovaný a likvidní, s velmi nízkým podílem nesplacených úvěrů (4,2 % celkových úvěrů).
Fitch očekává, že dobrých fiskálních výsledků bude dosaženo rovněž v letech 2017 a 2018, a to i s ohledem na rizika pro veřejné rozpočty v souvislosti s parlamentními volbami v říjnu 2017.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva