Ministerstvo dopravy: Dispečeři v loňském roce odřídili v českém vzdušném prostoru 361 522 letů

23.01.2022 10:59 | Tisková zpráva

Objem provozu v českém vzdušném prostoru za rok 2021 nedosáhl ani poloviny předkrizového stavu. Může za to pokračující pandemie covidu-19 a s ní spojená opatření. Řízení letového provozu (ŘLP) chce situace využít k zásadní modernizaci svých technologií i přípravě klíčových profesí na návrat provozu k předchozím hodnotám.

Ministerstvo dopravy: Dispečeři v loňském roce odřídili v českém vzdušném prostoru 361 522 letů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy

Stále naprosto zásadní vliv má pandemie covidu-19 a související opatření na provozní výsledky podniku za rok 2021. Ve srovnání s posledními dvanácti měsíci předkrizového vývoje, tedy rokem 2019, který současně slouží jako základní srovnávací kritérium, dosáhl loňský provoz úrovně necelé poloviny roku 2019. V dlouhodobém srovnání se tak objem provozu v českém vzdušném prostoru pohybuje přibližně na hodnotě, která byla typická pro období let 2002 – 2003.

Za celý rok 2021 bylo ve vzdušném prostoru České republiky zaznamenáno 361 522 pohybů, což představuje úroveň provozu ve výši 43,3 % roku 2019 (883 063 pohybů). Provoz tak dosáhl mírně nad úroveň roku 2002, kdy bylo zaznamenáno celkem 353 211 pohybů. Vzhledem k objemu provozu bylo v českém vzdušném prostoru dosaženo prakticky nulové průměrné zpoždění na provedený let.

Ke změnám naopak nedošlo ve složení největších uživatelů českého vzdušného prostoru. Největším zákazníkem podniku v roce 2021 byly společnosti Qatar Airways, Turkish Airlines a Wizz Air.

Vývoj objemu provozu v českém vzdušném prostoru tak byl výrazně odlišný, než byl evropský průměr, který dosáhl úrovně 56 % provozu roku 2019. Celkem bylo v evropském vzdušném prostoru provedeno 6,2 milionu letů oproti 11,1 milionu pohybům v roce 2019. Důvodem odlišného provozního vývoje ve vzdušném prostoru České republiky je i nadále úplná absence vnitrostátní letecké dopravy a zejména využívání přímých letových tratí mimo naše území s ohledem na aktuální dostatek kapacity v Německu a Rakousku. Svůj vliv mají také změny a dostatek kapacit na tratích přes severní Atlantik do severoamerických destinací.

„Od roku 2021 jsme určitě očekávali mnohem víc. S ohledem na přetrvávající omezení se civilní letecká doprava nevrátila ani zdaleka do předcházející kondice. Nadále však bereme celý tento vývoj i jako příležitost k zásadní modernizaci našich technologií i přípravě klíčových profesí na návrat provozu k předchozím hodnotám, který by měl nastat nejpozději v roce 2025“, uvedl při této příležitosti Jan Klas, generální ředitel podniku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Doporučený předvánoční den Balíkovny

13:21 Česká pošta: Doporučený předvánoční den Balíkovny

Balíkovna doporučuje předat balík do přepravy do čtvrtka 19. prosince. To platí pro zásilky na adres…