Technologie pivovarnického bednářství (předkladatel Plzeňský prazdroj, a.s.), Technologie tkaní činovati na Horňácku (předkladatel Národní ústav lidové kultury), Dudy a dudácká tradice v ČR (předkladatel Národní ústav lidové kultury) a Ruční výroba žinylkových textilií v Hlinsku (předkladatel Pardubický kraj a Soubor lidových staveb Vysočina) rozšířily celkový počet položek seznamu na 26.
V předchozích letech (2009 – 2017) byly do seznamu zapsány tyto prvky:
- Slovácký verbuňk
- Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku
- Jízdy králů na Slovácku
- Sokolnictví – umění chovu dravců, jejich ochrany, výcviku a lovu s nimi
- Myslivost – plánovitě trvale udržitelné obhospodařování zvěře a jejího prostředí jako přirozená součást života na venkově
- Valašský odzemek
- Vodění jidáše
- Východočeské loutkářství
- Běh o Barchan
- Technologie výroby modrotisku
- Tradiční léčebné procedury a odkaz V. Priessnitze
- České loutkářství – lidové interpretační umění
- Betlémská cesta v Třešti
- Lidová tradice výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček
- Skřipácká muzika na Jihlavsku
- Velikonoční obchůzky s Jidáši na Bučovicku
- Historický morový průvod v Brtnici
- Milevské maškary
- Ochotnické divadlo v České republice
- Ruční výroba masopustních masek v Zákupech
- Velikonoční slavnosti Matiček a Ježíškových Matiček na Hané
- Tradice vorařství na řece Vltavě
Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR byl vytvořen po vzoru Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) v rámci implementace Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví, jejíž smluvní stranou je Česká republika od roku 2009. Hlavním účelem Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví na území České republiky.
Zápis do národního seznamu musí předcházet zápisu do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO), kam byly zatím zapsány tyto české prvky: Slovácký verbuňk (2005), Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku (2010), Sokolnictví (2010), Jízdy králů na jihovýchodě České republiky (2011), Slovenské a české loutkářství (2016), Modrotisk, resistentní ruční tisk a barvení indigem v Evropě (2018).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva