Jednou z předvánočních zajímavých aktivit byla také přednáška českého velitele mise brigádního generála Františka Ridzáka pro posluchače francouzského kurzu generálního štábu, kteří, v rámci studijní stáže, navštívili Mali.
Centre des hautes études militaires, tzv. CHEM, volně přeloženo jako „Centrum pro pokročilá vojenská studia“, vedené ředitelem generálporučíkem Patrickem Destremauem, je francouzskou vzdělávací institucí, která, v její současné podobě, vznikla v roce 1952 z jednotlivých vojenských škol pro pozemní, vzdušné a námořní síly, založených už v roce 1911. V tomto centru se vzdělávají nejvyšší důstojníci, kteří jsou předurčeni na pozice s nejvyšší odpovědností, jak v mezinárodních tak i meziresortních strukturách. Prakticky se v něm připravují důstojníci, ze kterých se stanou v budoucnu generálové. Dalo by se říct, že jde o obdobu našeho českého kurzu generálního štábu.
Letos probíhá už sedmdesátý ročník tohoto kurzu. Obvykle se v kurzu vzdělává třicítka vojenských plukovníků, plukovníků četnictva, inspekce ozbrojených sil a generálního ředitelství pro vyzbrojování. Kurzu se vždy účastní i pět zahraničních studentů, tento rok to jsou zástupci z Německa, Belgie, Itálie, USA a Velké Británie. Posluchači kurzu se v rámci dvoudenní konference v Mali seznámili se zkušenostmi velitelů z jejich operačního nasazení. Vystoupili jak velitelé francouzské operace Barkhane, mise EUTM a EUCAP, mise Organizace spojených národů MINUSMA, tak i velitel Společných sil zemí G5 Sahel. Malijské ozbrojené síly reprezentoval tamější velitel pozemních sil.
Nejrozsáhlejší výcvik v historii EUTM
Generál Ridzák seznámil studenty s misí EUTM a rovněž se podělil o zkušenosti s velením této mezinárodní misi. Posluchačům podrobně vysvětlil nový mandát, který rozšiřuje prostor operace do celého Mali a nově umožňuje podporu výcviku armád států G5 Sahel. Dále je obeznámil s organizační strukturou a systémem výcviku, a předal své zkušenosti s fungováním mise i za srpnového převratu. V neposlední řadě pak popsal úspěšný boj s COVID-19 při současném plném nasazení prvků mise napříč Mali.
„Navzdory všem bezprecedentním problémům, se kterými jsme se v misi potýkali, jsme cvičili dále za dodržení přísných opatření. Ke konci roku se nám povedlo rozběhnout souběžný výcvik v nejvzdálenějších místech Mali najednou, od Ménaky, přes Gao, Timbuktu, Sévaré, Banankoro až po Bamako. Takto rozsáhlý výcvik se v historii EUTM ještě neuskutečnil. Velkými úspěchy jsou také naše výcvikové aktivity v poddůstojnické škole v Banankoro, kde jsme cvičili vojenské instruktory vůbec poprvé a konečně také integrace mise EUTM do struktury malijského generálního štábu,“ vysvětluje generál Ridzák.
Ředitel institutu, generálporučík Patrick Destremau pak v závěru konference poděkoval českému veliteli za přínosnou prezentaci. „Oceňuji vás za osobní přístup a příkladnou angažovanost, pane generále, jako evropského velitele mise v Mali při zahájení implementace nového mandátu. Je vidět, že se v oblasti Sahelu neangažuje pouze Francie, ale celé evropské společenství,“ uzavřel generál.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva