V tuto chvíli nic nebrání tomu, aby Česká republika přijala pomoc od členů těchto organizací. Během víkendu přicestuje sedm příslušníků amerických ozbrojených sil (jeden lékař a logistici), kteří vyhodnotí situaci, určí počet a specializaci zbytku skupiny a připraví její příjezd na příští týden. Ještě dnes do ČR dorazí jeden příslušník francouzské armády, farmakolog se specializací na polní nemocnice. Do Severoatlantické aliance ve čtvrtek odešla souhrnná společná žádost resortů obrany a zdravotnictví. Jedná se také o britském a německém příspěvku.
„Jde o konkrétní gesto pomoci a solidarity, které potvrzuje, že partnerství v NATO a EU nejsou jen slova," zhodnotil ministr obrany Lubomír Metnar.
Parlamentem schválený souhlas umožňuje pobyt až 300 vojenských zdravotníků z členských států výše uvedených organizací na území ČR po dobu maximálně 90 dnů. Zahraniční vojáci budou v případě nasazení působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem. S využitím zdravotníků z USA se počítá v ÚVN Praha, o jejich dalším působení bude rozhodovat Ministerstvo zdravotnictví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva