Výcvik ukrajinských vojáků vychází z bilaterální dohody vlády ČR a Ukrajiny, ale výhledově bude převeden pod asistenční misi EU. Podle schváleného mandátu se bude jednat o pět rotací, z nichž na každé může být až 800 ukrajinských vojáků.
„Výcvik ukrajinských vojáků je další cesta, jak pomoci Ukrajincům v boji s ruskými agresory. Při našem jednání v Kyjevě byla ze strany Ukrajinské delegace značná poptávka po výcviku zdravotníků, chemiků, ženistů a také mechanizovaného praporu. Jsem ráda, že můžeme vyjít Ukrajincům vstříc a předat jim naše cenné zkušenosti,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.
Konkrétně se bude jednat až o 700 příslušníků mechanizovaného praporu a 40 osob jednotek zabezpečení, 30 specialistů zdravotnických odborností, 10 specialistů chemického vojska a 20 specialistů ženijního vojska. Zbylé čtyři výcvikové cykly ve stejném složení se plánují na příští rok.
Ačkoli tento výcvik vychází ze zmíněných bilaterálních jednání, do budoucna se plánuje jeho převedení pod asistenční misi Evropské unie, kterou EU schválila v polovině října. Tato mise má za cíl výcvik ukrajinských vojáků na území členských států EU a ČR do ní podle schváleného mandátu vyčlení 55 osob, které budou působit ve velitelských strukturách této mise, případně na pozicích instruktorů. Schválený mandát se věnuje i dalším zahraničním destinacím, v nichž působí AČR. V Iráku má přítomnost spojenců podporu řady tamních představitelů a naši spojenci v NATO již deklarovali, že nadále počítají s působením v této oblasti. Svou přítomnost v letech 2023 a 2024 potvrzuje i Česko, které zde bude působit v počtu 20 osob.
V oblasti západního Balkánu přijala ČR nabídku nasadit v Kosovu jednotku v počtu do 40 vojenských policistů, která se v termínu od 1. července 2023 do 31. prosince 2024 zapojí do jednotky italských karabiniérů. Naopak s přítomností v Mali se vzhledem k situaci v zemi nadále nepočítá a mise bude podle plánu ukončena k 31. 12. letošního roku.
Celkový objem finančních prostředků pro zahraniční působení AČR se do roku 2024 odhaduje na 306 milionů korun. Náklady na výcvik ukrajinských vojáků v ČR jsou odhadovány na 975 milionů korun, z toho letos 195 a příští rok 780 milionů korun. Tyto prostředky budou hrazeny z kapitoly ministerstva obrany, nicméně náklady na výcvik budou po převedení výcviku pod asistenční misi EU částečně refundovány prostřednictvím finančních nástrojů EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tisková zpráva