Jednání se zaměřilo na diskuzi o aktivitách v rámci maďarského předsednictví, na stav přípravy další rotace Visegrádského bojového uskupení EU v roce 2023 a na rozvoj schopností se zaměřením na společné výcvikové aktivity a posilování interoperability. V rámci aktualizovaného Akčního plánu V4 bude kladen důraz například na sdílení zkušeností z výstavby a použití teritoriálních sil.
Diskutována byla i koordinace společného přístupu a pozic v rámci probíhajících jednání o strategických prioritách NATO i EU. Jak zdůraznil náměstek Havránek: „Země Visegrádu musí hovořit stejným hlasem, aby prosadily své pozice.”
Předmětem diskuzí byly dále mimo jiné i zkušenosti ze stahování aliančních sil z Afghánistánu či vývoj situace v regionu Sahelu. „Česká republika je připravena dále sdílet své zkušenosti z operačního nasazení v oblasti Sahelu se svými partnery z V4,” zaznělo na jednání z úst Jana Havránka v reakci na možnost angažmá dalších zemí V4 v regionu.
Shoda mezi ministry panovala i v otázce nezbytnosti soustředit se na stabilitu oblasti Západního Balkánu. Podle všech zemí V4 toto téma musí být důležitou součástí agendy EU. Na závěr jednání vedoucí delegací schválili hlavní úkoly pro nadcházející období.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva