Jeho cílem je upozornit na význam rozvoje měst a dostupného a udržitelného bydlení pro kvalitu života lidí na celém světě. Oficiálním hostitelem oslav Světového dne Habitat je tentokrát kamerunské hlavní město Yaoundé. Tématem letošního ročníku je „Posílení aktivit měst za bezuhlíkový svět“ (Accelerating urban action for a carbon-free world), které je relevantní i s ohledem na nadcházející celosvětovou konferenci OSN o změně klimatu 2021 (COP-26). Ta se uskuteční ve dnech 1.-12. listopadu 2021 ve skotském Glasgow.
Podíl obyvatel žijících ve městech v globálním měřítku neustále stoupá. Od roku 1950 se jejich počet zvýšil čtyřikrát na současných 4,2 miliardy. Současně s tím se o třetinu zvýšila i koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře, která je hlavním ukazatelem míry globálního oteplování. Právě města patří k největším spotřebitelům energie a zároveň jsou zodpovědná i za produkci 70 % celkového množství skleníkových plynů. „Environmentálně udržitelnější přístup k plánování a řízení měst je proto jedním z klíčových nástrojů v boji proti klimatickým změnám“, zdůrazňuje náměstkyně pro řízení Sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Daniela Grabmüllerová.
Rozvoj měst by proto měl být řízený a kompaktní a zároveň by se měl zaměřit na snížení uhlíkové stopy všech aktivit ve městě. Nabízí se např. podpora zelené ekonomiky, obnovitelných zdrojů energie, nemotorizovaných a ekologičtějších forem dopravy, městské zeleně nebo výstavby ekologicky šetrných budov.
Na problematiku bydlení a rozvoje měst se zaměřuje v rámci mezinárodní multilaterální spolupráce „Program OSN pro lidská sídla (UN-Habitat)“, založený v roce 1976. Každých dvacet let se koná celosvětový summit o bydlení a udržitelném rozvoji měst „Habitat“. Zatím poslední summit „Habitat III“ se uskutečnil v roce 2016 v ekvádorském Quitu. Členské státy OSN zde přijaly dokument „Nová agenda pro města“ s přehledem závazků do roku 2036. V České republice je hlavním gestorem Programu Ministerstvo pro místní rozvoj, které je do mezinárodní spolupráce zemí OSN v této oblasti dlouhodobě aktivně zapojeno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva