Tzv. cestovatelský semafor aktualizuje každý týden Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC o šíření nákazy COVID 19. Od 25. 10. 2021 jsou v červené kategorii Nizozemsko, Kypr a Polsko. Do zelené kategorie, tedy té s nejnižším rizikem nákazy, se přesouvá Španělsko. Mění se také podmínky pro přicestování Čechů do Nizozemska.
Španělsko v zelené kategorii
Od pondělí 25. října 2021 se mezi země s nízkým rizikem nákazy řadí Španělsko včetně Kanárských ostrovů (Baleárské ostrovy zůstávají v oranžové kategorii). Doplní tak stávající země, jako jsou například Malta, Itálie či ostrov Madeira. Ze zelené kategorie do oranžové se naopak přesouvá Lichtenštejnsko. V červené kategorii se nově objevují Kypr, Nizozemsko a Polsko. Připomínáme, že přísnější podmínky návratu z těchto zemí se vztahují na neočkované osoby.
Přísnější podmínky pro přicestování do Nizozemska
S nepříznivým vývojem epidemie v ČR rozhodlo Nizozemsko o zpřísnění podmínek pro Čechy, kteří do země přicestují. S účinností od neděle 24. října 2021 zařadilo Nizozemsko ČR do kategorie vysoce rizikových zemí. Cestující starší 12 let, přijíždějící z ČR, mají povinnost předkládat při vstupu do Nizozemska certifikát EU COVID o očkování, nebo o prodělaném onemocnění, či potvrzující negativní výsledek PCR testu. Více info najdete na stránkách zastupitelského úřadu v Haagu (ZDE).
V pondělí 25. října 2021 vstupuje v platnost aktualizovaná cestovatelská mapa. Kompletní pravidla návratu pravidelně aktualizujeme na webových stránkách MZV (ZDE) nebo webu ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva