Během jednání se ministři věnovali aktuálním zahraničněpolitickým otázkám ve světle ruské války na Ukrajině a bezpečnostní situaci v Evropě. Dále hovořili o posílení bilaterální relace po ústupu pandemie. Rumunsko je nejvýznamnějším ekonomickým partnerem Česka v regionu jihovýchodní Evropy. Díky tradičně dobrým vztahům působí v Rumunsku velký počet českých firem a investorů.
Ministři se shodli, že je potřeba, aby EU byla připravena reagovat na další možné eskalace ze strany Ruska. „Ruská agrese se dotýká nás všech, musíme proto být připraveni reagovat rychle a flexibilně, abychom se jako Evropa dokázali přizpůsobit nové realitě. Česko je od začátku zastáncem sankcí a jasně daných pravidel, v tomto úsilí chceme pokračovat," uvedl Lipavský.
V souvislosti s rozšiřováním EU šéfové diplomacií mluvili i o Moldavsku. Díky blízkému vztahu Rumunska s Moldavskem je pro Česko rumunský vhled do problematiky přínosem.
Ministr Lipavský podpořil vstup Rumunska do Schengenu. České předsednictví v Radě EU chce v této věci dosáhnout pokroku. Během jednání ministři mluvili také o spolupráci v rámci NATO a speciálně o společných zájmech skupiny B9 na posílení východního křídla Aliance nebo i o podpoře krajanských komunit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva