Setkání představovalo historicky první ministerské zasedání k tomuto tématu. Zúčastnilo se jej na 80 zástupců vlád, náboženští představitelé, zástupci mezinárodních organizací a občanské společnosti, kteří ve svých diskuzích a vystoupeních popsali konkrétní způsoby boje proti náboženské perzekuci a diskriminaci.
Náměstek Šrámek ve svém projevu poukázal na množící se útoky na svobodu smýšlení, vyznání či náboženství, které dopadají na lidi ze všech koutů světa. Zdůraznil, že ochrana populace je odpovědností vlád daných zemí. V případě potřeby pak mezinárodní společenství prostřednictvím OSN pomáhá obyvatelstvo chránit před zločiny proti lidskosti, etnickými čistkami, válečnými zločiny a genocidou. Náměstkem Šrámek potvrdil, že ČR je ve své zahraniční politice odhodlána bojovat proti diskriminaci z jakéhokoli důvodu a usiluje o ochranu lidské důstojnosti všech bez rozdílu.
V rámci podpory lidských práv a demokracie se ČR zaměřuje na ochranu náboženských menšin. Dosud se jednalo o praktické projekty v Barmě, Bosně a Hercegovině či na Kubě. O podporu mezikulturního a mezináboženského dialogu usiluje pořádáním konferencí jako Forum 2000 a také dialogem se zeměmi Organizace islámské spolupráce. ČR ve svých projevech na mezinárodních lidskoprávních fórech a při bilaterálních jednáních poukazuje na náboženskou svobodu a osudy obránců lidských práv v různých zemích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva