Moravskoslezský kraj: Zaměstnanci krajského úřadu pustili žilou

13.06.2018 15:16 | Zprávy

Přes čtyři desítky zaměstnanců krajského úřadu dnes darovaly krev. Zaměstnanci úřadu se nechali inspirovat zítřejším Světovým dnem dárců krve.

Moravskoslezský kraj: Zaměstnanci krajského úřadu pustili žilou
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Krev nelze uměle vyrobit, a tak jsou pacienti odkázáni pouze na dobrou vůli a společenskou odpovědnost dárců. Každý, komu to dovoluje zdravotní stav, má možnost svou krev darovat a třeba tím zachránit někomu život.

Bez dárců krve se neobejde ani nejvyspělejší medicína. Zaměstnance do nemocnice doprovodil ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza. I on se rozhodl svou krev darovat. „Nikdo nevíme, kdy budeme krev od dobrovolného dárce potřebovat také. Každý člověk dostane za svůj život cizí krev v průměru 5x. To není malé číslo. Nechci nic přivolávat, každému přeji život bez zdravotních komplikací, ale úraz nebo nečekaná nemoc může přijít kdykoliv. Těší mě, že se tolik zaměstnanců úřadu rozhodlo pro tu trošku nepohodlí a udělalo dobrou věc. Bude skvělé, když tato společná akce upozorní na nutnost dobrovolného dárcovství a napomůže tomu, aby se pro tento krok rozhodli i lidé, kteří zatím váhali,“ řekl ředitel úřadu Tomáš Kotyza.

Krev může dobrovolně darovat každý zdravý člověk ve věku 18 až 60 let. U žen platí pro odběr podmínka osobní hmotnosti nad 50 kg, u mužů nad 60 kg. K odběru je nutné s sebou přinést občanský průkaz a průkaz zdravotní pojišťovny. Dárce může uplatnit odpočet z daňového základu za každý dobrovolný odběr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

19:25 HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

Zdolávání požárů ve vícepodlažních budovách a výškových stavbách má mnohá specifika. V budově může b…