Moravskoslezský kraj předal záchranářům, profesionálním i dobrovolným hasičům novou techniku za více než 330 milionů korun

25.01.2016 11:20 | Zprávy

Zajištění bezpečnosti obyvatel je prioritou vedení Moravskoslezského kraje. Proto dlouhodobě finančně i věcně podporuje všechny složky Integrovaného záchranného systému (IZS). Představitelé kraje předali novou techniku za více než 330 milionů korun Zdravotnické záchranné službě, Hasičskému záchrannému sboru a vybraným obcím Moravskoslezského kraje.

Moravskoslezský kraj předal záchranářům, profesionálním i dobrovolným hasičům novou techniku za více než 330 milionů korun
Foto: Moravskoslezský kraj
Popisek: Moravskoslezský kraj předal záchranářům, profesionálním i dobrovolným hasičům novou techniku za více než 330 milionů korun

„Moderní vybavenost je důležitým faktorem při zásazích zdravotnických záchranářů, profesionálních i dobrovolných hasičů.  Přispívá ke zvýšení provozuschopnosti složek Integrovaného záchranného systému a ke zkvalitnění veřejné služby pro občany. Například naši hasiči patří k nejlépe vybaveným jednotkám v republice a kraj dělá vše pro to, aby tomu tak bylo i nadále. Mimo jiné jsme jim v minulém roce předali 33 nejmodernějších automobilových stříkaček za téměř 215 milionů korun, které byly spolufinancovány z evropských peněz, Ministerstvem vnitra a z prostředků Moravskoslezského kraje,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Společně s 1. náměstkem hejtmana Josefem Babkou v Ostravě slavnostně předali zdravotním záchranářům 6 sanitních vozidel rendez-vous, profesionálním hasičům výškovou techniku – 6 automobilových plošin a 1 unikátní automobilový žebřík -  a vybraným jednotkám sboru dobrovolných hasičů 50 dopravních automobilů.

Nákup výškové techniky pro profesionální moravskoslezské hasiče ze 100 procent financovala Evropská unie prostřednictvím Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko. Automobilové plošiny za téměř 100 milionů korun a automobilový žebřík za necelých 22,6 milionu korun kraj na pět let (doba udržitelnosti projektu) Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) zapůjčí.

„Doposud měli naši profesionální hasiči k dispozici výškovou techniku, která dosáhla maximálně do 37 metrů. Pouze jedna plošina má záchrannou výšku 44 metrů a jeden žebřík - už ale zastaralý - 52 metrů. To pro zásahy a evakuaci ohrožených lidí v městské zástavbě nestačí. Proto jsme pro HZS MSK pořídili moderní automobilové plošiny se záchrannou výškou 42 metrů, čímž bude lépe zajištěna bezpečnost obyvatel ve městech s velkým podílem výškových budov. Situace je markantnější na území krajského města Ostravy, zejména na sídlištích, kde nestačí ani 44metrová záchranná výška. Hlavně tady bude proto sloužit nový unikátní žebřík, který dosáhne do 55 metrů,“ vysvětlil 1. náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka.  

Dodal, že vybavení HZS MSK výškovou technikou s dostatečnou záchrannou výškou má význam nejen při záchraně a evakuaci osob, ale také při likvidaci požárů a dalších mimořádných událostí v místech, která jsou pro svou polohu ze země špatně dostupná, a jen použití této techniky zajistí dostatečně kvalitní, rychlý a účinný zásah hasičských jednotek s co největší minimalizací následků těchto událostí.

 

V rámci projektu 100procentně financovaného ze strukturálních fondů Evropské unie bylo zakoupeno také 50 dopravních automobilů pro vybrané jednotky požární ochrany obcí a městských obvodů Ostravy za více než 192 milionů korun. Dobrovolní hasiči ve vybraných obcích kraje, kde nejvíce potřebují obnovit zastaralý vozový park, dostanou k dispozici auta s pohonem 4 krát 4, s počtem míst 1 plus 8. Součástí jejich vybavení jsou také technické prostředky pro zdolávání požárů (hadice, proudnice, dýchací přístroje, hasicí přístroje a další) a technické prostředky pro technické zásahy (čerpadla, lanový naviják, elektrocentrála, osvětlovací soupravy aj.).

„Nadstandardně jsou všechna vozidla vybavena i vysokotlakým hasicím zařízením a 300litrovou nádrží na vodu. Vybrané jednotky sboru dobrovolných hasičů tak budou moci s těmito auty jezdit i k menším požárům,“ upřesnil 1. náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka.  

„Nedostatek či zastaralost výškové techniky nás trápil snad ještě více než nedostatek cisternových automobilových stříkaček. Tato technika, která podstatně rozšíří naše taktické možnosti nejen u požárů, ale i u technických zásahů, je výrazně dražší, a proto byl nedostatek finančních prostředků na její obměnu a doplnění ještě výraznější. Také nové dopravní automobily pro jednotky sboru dobrovolných hasičů podstatně rozšíří nejen zásahové možnosti těchto padesáti jednotek, ale pomohou i v jejich spolkové činnosti,“ uvedl ředitel HZS MSK Zdeněk Nytra. Využití moderní výškové techniky - tedy výsuvných automobilových žebříků a automobilových plošin – je pro profesionální hasiče každodenní nezbytností, v posledních letech každoročně roste o desítky. Například za rok 2015 to bylo zhruba 1300 výjezdů především k požárům výškových obytných budov a dalších vysokých objektů, včetně jejich monitoringu během zásahu, záchraně osob a zvířat a také ke kácení nebezpečných stromů či odstraňování poničených střech, oprav veřejného osvětlení.

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje vyhlásila na pořízení 6 sanitních vozidel rendez-vous veřejné zakázky v loňském roce. V rámci těchto zakázek byla pořízena 4 vozidla Volkswagen Touareg a 2 vozidla Škoda Octavia Scout za 15,5 milionu korun - 12,3 milionu hradil Moravskoslezský kraj, zbytek šlo z fondu zábrany škod. Vozidla budou sloužit na stanovištích záchranné služby v Bruntále, Opavě, Ostravě, Krnově, Frenštátu pod Radhoštěm a Frýdku-Místku.

„Nová vozidla nahradí starší automobily, které na území Moravskoslezského kraje jezdí v systému rendez-vous. Tzv. setkávací systém velmi významným způsobem zlepšuje flexibilitu zásahů, jichž záchranná služba řeší denně okolo tří set. Každé z těchto vozidel ročně najezdí desítky tisíc kilometrů. Zajišťují dopravu lékaře a záchranáře k pacientům, kteří jsou v ohrožení života. Musí proto být naprosto spolehlivá a jejich pravidelná obměna je zcela nezbytná. Nové automobily jsou již plně vybaveny, a to jak navigacemi a spojovací technikou, tak i medicínským vybavením a přístroji. V příštích dnech tak budou bez dalších prodlev nasazeny do ostrého provozu,“ řekl náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje David Holeš.      

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Pokles průmyslové produkce pokračoval

7:16 Český statistický úřad: Pokles průmyslové produkce pokračoval

Průmyslová produkce v listopadu meziročně reálně klesla o 2,7 %. Meziměsíčně byla nižší o 1,5 %. Hod…