Málo se ví, že kořeny oblíbené ilustrátorky a malířky jsou spojeny s rodinou Fischerových, jejichž firma byla v 1. polovině 20. století nejvýznamnějším komínářským podnikem v Čechách. Od konce 19. století do poloviny 20. století vystavěli na dva tisíce továrních komínů jak na našem území, tak v zahraničí.
„Po více než půlstoletí usilovné práce přišel únor 1948 a znárodnění podniků Fischerových. Vedle firem propadly státu i pozemky a obytné stavby a Fischerovi byli nuceni vystěhovat se ze svých domovů. Členové rozvětvené rodiny si museli najít jiné uplatnění a nové místo k životu, v duchu Masarykova hesla HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE! “, uvedla Blanka Petráková, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Zakladatelem rodinné podnikatelské tradice byl Karel Fischer. Jeho syn Jan, jenž se stal lékařem, se oženil s malířkou a ilustrátorkou Marií Kvěchovou a s rodinou se usadil v Černošicích. Marie Fisherová-Kvěchová zasvětila svou tvorbu třem hlavním tématům, k nimž se opakovaně vracela: přírodě, lidové kultuře a dětem. V meziválečném období se věnovala zejména návrhům dětské módy a designu potisku látek, zpracovala velké množství tištěných reklamních materiálů. Spolupracovala i s porcelánkami, pro které navrhovala porcelánové figurky a dekor na porcelán, a také s gumárenským průmyslem při návrzích hraček.
„Ve válečném a meziválečném období, kdy kulminovala potřeba hledání národní identity, obracela Marie Fischerová-Kvěchová svůj zájem k ilustracím lidových písní, říkadel a pohádek, ale i ikonických textů české krásné literatury pro děti i dospělé. Srozumitelnost, barvitost, humor a zejména nesmírné porozumění a citlivost vedly k velké popularitě jejích ilustrací, která kulminovala na konci 30. let a během druhé světové války“, doplnila Blanka Petráková
Po únoru 1948 bylo Marii Fischerové-Kvěchové zakázáno veřejně prezentovat své dílo a její knihy musely zmizet i z veřejných knihoven a antikvariátů. I přesto měla její bohatá ilustrátorská činnost velký ohlas a vliv na utváření estetického cítění dětí několika generací.
V roce 2005 nabídli potomci malířky část její pozůstalosti, zejména sbírku historické a etnické obuvi, historických kostýmů a rozsáhlou sbírku hraček Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. I to bylo jedním z důvodů, proč bylo zlínské muzeum zvoleno k prezentaci příběhu rodiny Fischerovy.
Výstava HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE! vznikla ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze v rámci projektu Průmysl a umění: Opomíjené regionální osobnosti podnikatelů coby hybatelů hospodářského pokroku Československa, jejich význam a spolupráce s umělci, architekty a designéry.
Výstava vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR a záštitu nad ní převzala radní Zlínského kraje pro školství a kulturu Zuzana Fišerová.
Výstava, která je oslavou talentu, píle a nezlomného ducha, bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 28. srpna 2022.
Více informací ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
DPH
Jaká by podle vás měla být ta jedna jediná sazba DPH? A jak vám věřit, že chcete snižovat daně, když zatím jste dělali jen pravý opak?
Další články z rubriky
![DPP získal pravomocné povolení na výstavbu další nové tramvajové tratě Libuš – Nové Dvory](http://cms.parlamentnilisty.cz/image.ashx?w=164&h=120&f=dp-634959403307941844.jpg&id=9843)
20:16 DPP získal pravomocné povolení na výstavbu další nové tramvajové tratě Libuš – Nové Dvory
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v těchto dnech obdržel pravomocné povolení záměru stavby další no…
- 16:26 SFŽP: Únorová Priorita se věnuje nejen environmentálnímu vzdělávání
- 11:14 Zoo Liberec se opět přidává k boji proti vymírání druhů
- 7:16 ČEZ číslo týdne: 2,6
- 22:31 Český statistický úřad: Tržby ve službách v roce 2024 vzrostly o 2,2 %
- 19:28 Ústecký kraj: Na krajském úřadě proběhlo slavnostní vyhlášení DofE