Certifikát kvality přeshraniční spolupráce oba národní parky obdržely poprvé v roce 2007. Pro jeho udržení jsou ale potřebná pravidelná prověření vzájemných vztahů externím odborníkem z Federace Europarc. To poslední se v Podyjí uskutečnilo na podzim loňského roku. Evaluátoři se zaměřují například na to, jak spolu obě Správy parků komunikují, zda mají společné dokumenty kodifikující jejích spolupráci, jaké připravují přeshraniční programy pro odborníky i veřejnost nebo zda koordinují péči o svěřená chráněná území.
„Prověření ukázalo vývoj vaší přeshraniční práce a jasně dokazuje, že společná péče o přírodu, bez ohledu na politické hranice, nakonec vede k lepšímu managementu chráněných území. Přeshraniční certifikát Federace EUROPARC však nelze vnímat pouze jako uznání vaší dosavadní práce, ale spíše jako podnět k dalšímu zlepšování spolupráce ve prospěch přírody, krajiny a komunit ve vašem společném regionu,“ říká prezident Federace Europarc Michael Hošek.
I přes těžkosti způsobené pandemií nemoci COVID 19 se vzájemná spolupráce obou národních parků v posledních letech i nadále prohlubuje. „Koordinujeme spolu přípravu důležitých dokumentů jako je například plán péče o území na následující roky. Podařilo se nám úspěšně dokončit několik odborných přeshraničních projektů i akcí zaměřených na veřejnost. V současné době se snažíme, aby se naše spolupráce rozrostla i o ostatní přeshraniční partnery v regionu, zejména školy a obce,“ vypočítává ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva