Loni snímače zaznamenaly téměř 400.000 průchodů. O téměř 100 tisíc více než na začátku měření. Data si můžete nyní prostudovat v přehledné online aplikaci i vy.
Vůbec nejvytíženějším místem Podyjí je vinice Šobes. Jen loni ji podle údajů ze sčítačů navštívilo přes 63.000 lidí. Nejvíce samozřejmě v letních měsících. I zde se ale davům můžete v létě vyhnout. A to když na slavnou vinici dorazíte ve středu před desátou hodinou dopoledne. Plyne to alespoň ze statistik. Přes 50 tisíc lidí ročně navštíví také Hardeggskou lávku nebo Kraví horu u Znojma. Naopak, pokud si chcete užít Podyjí ve větším soukromí, projděte se Cestou Jaroslava Krejčího na východě nebo Pašeráckou stezkou mezi Vranovem a Čížovem.
Návštěvnická sezona v Podyjí má hned několik vrcholů. První jsou Velikonoce a svátky na začátku května. Vytížené jsou i sváteční dny na začátku prázdnin. Lidé do národního parku rádi chodí i na podzim. V závislosti na počasí k tomu využívají prodloužené víkendy kolem 28. září a 28. října, naznačují sčítače.
Počet návštěvníků na vinici Šobes v jednotlivých dnech v roce 2019:
Pokud máte zálibu v datech, můžete je podrobně procházet na webu ZDE, vytvořeném díky Nadaci partnerství a dalších subjektů.
Kde jsou hranice návštěvnosti Národního parku Podyjí? Správci parku se domnívají, že na ně už pomalu narážíme. V nejvíce vytížených místech se velký tlak turistů začíná negativně odrážet na stavu chráněné krajiny. Lesní podrost mizí pod botami návštěvníků například na šíji Šobesu a mění se ve vyšlapané písčiny. Ikonický pták Podyjí, čáp černý, na několik let z národního parku zmizel úplně a nyní se vrátil na nové, více nedostupné, lokality. Kolem měst a obcí přibývá odpadků po bezohledných návštěvnících.
Jak se projeví v národním parku letošní neobvyklá pandemická sezóna, ukážou následující měsíce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva