NPÚ: Archeologické průzkumy na vimperském zámku přinesly první poznatky

08.12.2018 21:42 | Zprávy

Na hradě ve Vimperku byla v letošním roce zahájena rozsáhlá rekonstrukce Horního zámku, jejíž nedílnou součástí je i záchranný archeologický výzkum.

NPÚ: Archeologické průzkumy na vimperském zámku přinesly první poznatky
Foto: NPÚ
Popisek: Národní památkový ústav

První etapa výzkumu se zaměřila na plochu druhého a třetího nádvoří a interiéry přilehlých palácových křídel. Prozatím nejzajímavější výsledky přinesly sondy položené do příčného renesančního křídla, v nichž byly zachyceny pozůstatky zaniklého raně gotického paláce vybudovaného zakladateli hradu pány z Janovic kolem poloviny 13. století.

Další cenné poznatky o podobě původního středověkého hradu byly získány pod podlahami jižního zámeckého křídla. „Zde se nám na několika místech podařilo zachytit průběh hlavní obvodové hrady, která ve středověku chránila areál hradu z jižní strany,” prozradil Mgr. Jiří Havlice z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích. V prostoru původního parkánu za touto hradbou byly v hloubce téměř dvou metrů objeveny pozůstatky rozměrného gotického portálu, který patrně patřil zaniklé pozdně gotické bráně.

Množství získaných archeologických nálezů představuje důležitý doklad hmotné kultury obyvatel hradu od jeho založení do současnosti. „Archeologický výzkum na vimperském hradě bude pokračovat po celou dobu prováděné rekonstrukce až do roku 2020,” dodává Jiří Havlice.

Více o zámku Vimperk na jeho oficiálních stránkách zde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

19:39 Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

Za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, ministra průmyslu a obchodu Lukáše…