Během čtyřletého projektu NAKI Tisky 16. století v zámeckých knihovnách ČR byl vytvořen rozsáhlý třísvazkový soupis 8 248 titulů, na němž pracovalo 19 odborníků. Současně s tvorbou metodik pro katalogizaci jednotlivých typů dokumentů vznikla i metodika běžné preventivní péče o historické knihovní fondy, na níž se podíleli odborníci z restaurátorských dílen Národní knihovny a Národního muzea.
Zámecké knihovny ve správě Národního památkového ústavu a Národního muzea představují unikátní fenomén čítající více než 1,7 milionu svazků rukopisů, knih, periodik a dalších sbírek neknižní povahy. Sbírky obsahují díla od raného středověku až do roku 1948 a jsou dokladem nejen stavu poznání v jednotlivých vědních oborech, ale i odrazem kulturnosti, společenského postavení, individuálních zájmů a podnikatelských aktivit aristokratických rodů a jejich jednotlivých členů.
Bohatství uchovávané v zámeckých knihovnách spravovaných Národním památkovým ústavem a Národním muzeem zůstávalo dosud skryto domácí i světové badatelské veřejnosti. Zčásti je skryto v depozitářích a povědomí o těchto historických knihovních fondech je výsadou úzkého okruhu odborníků.
„Jsem rád, že v prostorách regionálního vzdělávacího centra v hospitalu Kuks můžeme s kolegy z Národního muzea a Národní knihovny předat poznatky a zkušenosti dalším zájemcům z různých muzeí a knihoven z celé republiky,“ uvedl Pavel Hájek, hlavní řešitel projektu. Seminář se zaměří na nenáročné způsoby ochrany knihovních fondů, jako je vhodné uložení v depozitářích, mechanické čištění od prachu nebo předcházení vzniku plísní a jiného biologického poškození úpravou klimatických a světelných podmínek.
„Těší nás, že seminář svými retro bloky podpořila i firma BOBO BLOK, se kterou snad budeme spolupracovat i nadále při dalších vzdělávacích programech,“ dodala Eva Macková.
I přesto, že je seminář určen úzké skupině odborníků, kteří pracují s historickými knihovními fondy, odpolední koncert barokní hudby v kostele Nejsvětější Trojice si může přijít poslechnout i běžný návštěvník hospitalu. Na varhany zahraje Vít Havlíček, ředitel mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, na trubku Pavel Herzog, člen symfonického orchestru Filharmonie Hradec Králové.
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem v Královéhradeckém kraji je naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Josefově zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a vydává sborník Monumenta vivent. Další informace najdete na www.npu.cz/cs/uop-josefov a na Facebooku Památkám naproti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva