Nelehkým úkolem, osvětlením zdánlivé propasti mezi minulostí a současností, se věnuje výpravná monografie jedné lokality v centru význačného lázeňského města Evropy pod titulem Vřídelní kolonáda v Karlových Varech. Po obrazové stránce vyčerpávající a po textové důsledná publikace provází čtenáře od samotných počátků utváření ikonického místa. Proměny lokace a technické náležitosti související se současnou podobou stavby jsou představeny v jedenácti kapitolách, ke kterým je návdavkem připojena kapitola s otisky dobových dokumentů a obligátní soupis pramenů na závěr. Lubomír Zeman, za přispění Tomáše Vylity a Petra Kroppa, zhodnotil ve svých textech mnohaleté zkušenosti získané bádáním a péčí o architekturu a urbanismus v prostředí západočeských lázeňských měst. Rovněž osobní zapojení hlavního autora knihy do projektu nominace slavných lázeňských měst Evropy na seznam světového dědictví UNESCO přineslo v samostatných kapitolách cenné poznatky pro srovnání významu stávající karlovarské kolonády a podnětné paralely nacházející za hranicemi naší země.
Vedle postihnutí architektonických a urbanistických změn, téměř krok za krokem od dob renesance až po současnost, čtenáře dozajista překvapí nesamozřejmost fenoménu tryskajícího zřídla. Ustavičné lidské zásahy do přírodních procesů v podobě primitivního utěsňování divokých vývěrů, ale i pozdějších hlubších vrtů regulujících sílu proudu, daly vzniknout jedinému gejzíru, který bezděky formoval své okolí a podobu architektury, která jej v průběhu staletí obklopovala. Z tohoto pohledu lze publikaci považovat za zajímavou mikrohistorii mapující snahu člověka si podmanit zemské síly a přizpůsobit jim své životní prostředí. Vliv zřídla na člověka a člověka na zřídlo dokládají zmínky z historie.
20. století lze oprávněně považovat za stavebně nejproduktivnější období v dějinách, které zasáhlo jak historická jádra, tak jejich periferie. Přes svá progresivní řešení a originální výraz přinášející komfort širokým vrstvám jej zastiňuje předchozí neméně výbojné období architektury, které naplňovalo obdobné cíle v jiném stylu a za užití jiných prostředků. Nelehkého úkolu osvětlit opodstatněnost moderní stavby v historickém centru se autoři v publikaci zhostili důstojně, s erudicí jím vlastní. Jejich dlouhodobá činnost na tomto poli dává karlovarskému zřídlu, ojedinělé stavbě v českém a evropském kontextu, naději na celkovou stavební a i společenskou rehabilitaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva