NPÚ: Nová výstava na hradě Velhartice přiblíží období třicetileté války

02.06.2021 10:06 | Zprávy

Prostory bývalého hradního pivovaru ve Velharticích hostí novou interaktivní výstavu s názvem Krajina míru, pole války. Na výstavní ploše 700 metrů čtverečních představí ze všech úhlů pohledu válečný konflikt, který dlouhá desetiletí pustošil Evropu a poznamenal každodenní život obyvatel západních Čech v 17. století.

NPÚ:  Nová výstava na hradě Velhartice přiblíží období třicetileté války
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Vyzdvižena je i osobnost španělského šlechtice a vojenského dobrodruha Martina Huerty, který získal velhartické panství jako konfiskát a hrad rozšířil o renesanční křídlo. Výstava je určena nejenom odborné veřejnosti a milovníkům vojenské historie, ale především rodinám s dětmi, které potěší řada herních prvků. Výstava je součástí prohlídkového okruhu Hradní areál a bude k vidění do konce října letošního roku.

„Dlouhých 29 let, 11 měsíců a 22 dní pustošil Evropu řetězec vojenských střetů, známý nakonec jako třicetiletá válka. Do tehdejší společnosti přinesl řadu změn a do popředí vynesl řadu nových osobností nejen z vojenského prostředí. Také západní Čechy nebyly ušetřeny válečného dění“, seznamuje s tématem výstavy kastelán Matěj Mejstřík. Spojujícím prvkem výstavy je postava Martina Huerty, který získal velhartické panství jako konfiskát. Prostřednictvím jeho osudů návštěvníci budou moci nahlédnout do tehdejší politiky, vojenství i soukromého života. „Naším cílem bylo dobu třicetileté války zpopularizovat. Chtěli jsme, aby si návštěvníci uvědomili, že se tahle dlouhá válka děla v místech kde stojí, kterými projížděli cestou do Velhartic a kde bydlí. Aby měli pocit, že si na tu historii ´trochu sáhli´ a aby objevili nové souvislosti,“ popisuje kastelán Mejstřík.

Výstava byla původně naplánovaná na loňskou sezónu, kdy měla navázat na čtyřsté výročí bitvy na Bílé hoře. Kvůli koronavirové pandemii však byla o rok odložena. „Každopádně na letošek připadá výročí zúčtování s vůdci českého stavovského povstání, po kterém následovala první vlna konfiskací majetku české šlechty, která se připojila k povstání. A Velhartice se staly takovým konfiskátem,“ vysvětluje načasování výstavy její kurátorka Veronika Pilná z územního odborného pracoviště NPÚ v Plzni. Na přípravě výstavy se podíleli přední čeští odborníci na raný novověk, doc. Pavel Marek z Univerzity v Pardubicích a doc. Kilián ze Západočeské univerzity v Plzni.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Nejúspěšnější sportovkyní Teplicka je šermířka Gabriela Eigermanová

11:14 Ústecký kraj: Nejúspěšnější sportovkyní Teplicka je šermířka Gabriela Eigermanová

Vítězkou ankety o nejúspěšnějšího sportovce Teplicka za rok 2024 se stala šermířka Gabriela Eigerman…