„Nejen jako ministra kultury, ale i jako jihočeského rodáka mne těší fakt, že po čase projektových příprav může slibovaná obnova za přispění fondů Evropské unie začít. Vimperský zámek je od roku 2010 národní kulturní památkou a bezesporu si naši pozornost a péči zaslouží,“ uvedl při slavnostním zahájení ministr kultury Daniel Herman.
„Zámek jsme převzali před dvěma lety v neuspokojivém stavu. Zdivo a omítky jsou značně narušené, dřevěné prvky napadené dřevomorkou, velká část interiérů se nachází v havarijním stavu a návštěvnické a provozní zázemí je jen provizorní,“ hodnotí stav areálu před obnovou generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Budoucnost však vidí optimisticky: „To vše by se mělo během několika let změnit. Získání prostředků z evropských fondů umožní významnou památkovou proměnu zámku. Pevně věřím, že po obnově se stane nepřehlédnutelnou dominantou v širokém okolí a vyhledávaným turistickým cílem.“
Národní památkový ústav uspěl s žádostí o dotaci ve výši 110 164 811 Kč v rámci integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Chystaná obnova je první částí projektu nazvaného Probouzení zimního zámku, který počítá s postupnou rehabilitací celého areálu.
Zámek se dočká zasloužených oprav po téměř čtvrt století čekání. Získaná dotace poslouží na obnovu Horního zámku. „Počítáme s kompletní výměnou inženýrských sítí, vybudováním nové pokladny a návštěvnického zázemí, novou expozicí muzea zaměřenou na místní historii a samozřejmě s rekonstrukcí prostor nově koncipované prohlídkové trasy,“ říká kastelán zámku Vojtěch Brož.
Vimperský zámek vznikl v polovině 13. století jako strážní hrad nad Zlatou stezkou směřující do Pasova. V průběhu 16. století byl postupně přestavěn v pohodlnější zámecké sídlo a na přelomu 16. a 17. století rozšířen o Dolní zámek a přilehlé zahrady. V roce 1947 byl převeden na československý stát a stal se správním sídlem Jihočeských státních lesů, po roce 1989 pak spadal pod chráněnou krajinnou oblast a národní park Šumava. Součástí provozu zámku je Muzeum Vimperska, které zde sídlí od roku 1961.
Dalšími úspěšnými projekty, s nimiž se NPÚ v rámci 13. výzvy ucházel o prostředky z IROP, jsou obnova vrchnostenské okrasné zahrady na Pernštejně, obnova tzv. šlechtické školy v přírodě na zámku ve Slatiňanech, revitalizace selského dvora U Matoušů v Plzni-Boleci a revitalizace kláštera Kladruby u Stříbra pod názvem Život v řádu. Poslední dva uvedené projekty budou slavnostně zahájeny v dubnu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva