Na Fakultě stavební ČVUT se online učí i posluchači Univerzity třetího věku

12.12.2020 11:54 | Zprávy

Online výuka přes počítač není jen pro mladé. Na Fakultě stavební ČVUT v Praze ji bez problému zvládají i studenti Univerzity třetího věku (U3V). Na jaře kvůli epidemii proběhly kurzy v provizoriu, některé se zrušily, na podzim řekli sami senioři, že by to chtěli zkusit online, že se jim po přednáškách stýská.

Na Fakultě stavební ČVUT se online učí i posluchači Univerzity třetího věku
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

V kurzech doc. Milady Kočandrlové z Katedry matematiky a doc. Karla Trtíka z Katedry betonových a zděných konstrukcí se jich schází na třicet, je jim mezi 65 až 80 lety. I oba přednášející pedagogové přitom překročili hranici sedmdesáti let.

Stejně jako celá Fakulta stavební ČVUT, i v kurzech U3V se pro online přednášky používá program MS Teams. „Na začátku kurzu jsme proto připravili jednoduchý manuál, aby zájemci věděli, jak si program instalovat,“ vysvětluje Karel Šeps z Katedry betonových a zděných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT, který s výukou U3V pomáhá. Senioři si pak program nainstalovali. „Většinou to zvládli sami s tím, že si navzájem radili po telefonech, některým pomohly děti, jiným vnoučata,“ popisuje doc. Milada Kočandrlová z Katedry matematiky Fakulty stavební ČVUT, která vede kurz „Geometrie na každém kroku“. Věnuje se zde aplikacím matematiky a geometrie v umění, architektuře a jiných technických oborech. A dodává: „Na konci první online hodiny byli studenti tak nadšení, že se vidí a že vše funguje, že se odmítali odpojit od programu a povídali si navzájem dál.“ Kurz doc. Milady Kočandrlové probíhá vždy jednou v týdnu, je dvouhodinový, prezentace jsou v powerpointu.

Kurzy vedené doc. Karlem Trtíkem nazvané „Betonové konstrukce v proměně času“ se zaměřují na informace o stavbách a technologiích, a to v minulosti i v současnosti. „Zaobíráme se různými tématy spjatými s betonem, začínáme např. jeho historií a jdeme až k sochám jako zvláštním betonovým konstrukcím. A především se věnujeme použití betonu v různých oborech stavebnictví,“ vysvětluje doc. Karel Trtík. Na jeho online kurzech, v nichž se nabízejí každý týden dvě tříhodinové přednášky, participují i další pedagogové z fakulty. Každou sleduje asi dvacet posluchačů, řada z nich přitom jak tu dopolední, tak poobědovou. Doc. Trtík připojuje svoji zkušenost z online výuky: „Zapojení bylo pro seniory někdy náročné. Nejenže neměli žádnou zkušenost s MS Teams, ale také se obávali instalace nových programů. Možnost společného pobytu na fakultě ale postrádají všichni. Pro některé je přitom tak důležitá, že se do online kurzů nepřihlásili.“

Nicméně online kurzy mají i svůj přínos. „V online podobě se účast na nich usnadnila posluchačům, kteří na ně jinak dojíždějí ze vzdálených měst. Máme účastníky třeba ze Strakonic, Plzně a Nového Boru,“ říká doc. Karel Trtík.

Původní profese návštěvníků kurzů přitom často nemá s přednášenými tématy žádnou spojitost. Podle zkušeností pedagogů se sem přihlašují třeba strojaři, elektrotechnici, chemici, lékaři i právníci. „Říkají, že je zajímá poznání v oborech, které je vzdáleno jejich původní specializaci,“ uvádí doc. Milada Kočandrlová.

To potvrzují i sami studenti. Třeba 78letá Helena Kvasilová, která vystudovala radiotechniku, oceňuje setkání s pedagogy, kteří umí vyvolat zájem o problematiku. Jitce Mázlové je 72 let, je bývalá zdravotní laborantka a U3V se účastní i s manželem: „Začalo to tak, že jsme rekonstruovali starý domek a zajímaly nás technologie. Přednášky na Fakultě stavební ČVUT začal navštěvovat nejdříve manžel a vždy se vracel nadšený, tak jsem se přidala.“ Sedmdesátiletá bývalá učitelka matematiky na základní škole Anna Kučerová se v matematice rozhodla pokračovat i na univerzitě. Z online výuky je nadšená: „Po celý profesní život byla online výuka můj sen a teď se mi sen splnil. Jako učitelka jsem vyučovala v učebnách vybavených IT technikou a mým žákům taková výuka zpříjemňovala studium a bavila je. Sama jsem se vzdělávala celý život a jedním z oborů byl právě kurz práce na počítači, takže online výuka nebyl žádný problém. Měla jsem radost, že jsem i kolegům a kolegyním z U3V mohla pomoci s připojením k Microsoft TEAMS.“ Pro Marii Peleškovou, které je 68 let a je absolventkou Vyšší odborné školy stavební, nebyla online výuka problém. Jak uvádí, trochu jí chybí přímý kontakt s kolegy i přednášejícími, ale oproti tomu jí odpadlo dlouhé dojíždění do Prahy. Kataríně Doležalové je 73 let a pracovala v oblasti telekomunikací: „S instalací programu mi pomohla vnučka a po telefonu také Ing. Karel Šeps z fakulty.“ Po klasické výuce se jí ale stýská: „Pan docent Trtík pořádal řadu exkurzí, při nichž jsme se my studenti U3V poznávali. Také jsme žili děním na fakultě, to mě moc těšilo. Teď mi je líto, že se vidíme jen přes obrazovku.“ Karlu Novákovi je 73 let a původně začínal jako strojvedoucí: „Ke studiu mě zlákaly kamarádky a pak už jsem se vezl. Prošel jsem různé kurzy na mnoha fakultách, ale jen na ´betony´ se pravidelně vracím. Kurzy jsou zajímavé, jsou tu výborné exkurze. Navíc mám skvělý pocit, když jdu Technickou ulicí na fakultu. To mi teď u online kurzů trochu chybí.“ Výuku si cení i Jaroslav Volf, kterému je 76 let a Fakultu stavební ČVUT vystudoval. I nadále přitom chtěl svoje znalosti rozšiřovat. „Online výuka pro mě byla náročnější po stránce počítačové gramotnosti a nová forma přednášek byla zpočátku trochu odtažitá, ale už to zvládám. Zároveň se ale těším na obnovení klasické výuky a zajímavé exkurze.“

Kurzy U3V neznamenají jen přínos pro seniory, kteří se chtějí dále vzdělávat, ale jsou také příspěvkem i do světa vědy. Jejich účastník, emeritní vědecký pracovník VŠCHT Praha, Ing. Vladimír Hynek, CSc., a dlouholetý garant kurzů doc. Karel Trtík, CSc., jsou spoluautory článku s názvem „Neutronové zobrazování povrchových jevů, bobtnání kapalin a difuze při absorpci metanu v etanolu a n-dekanu za vysokých tlaků“, v impaktovaném open-access časopise PLoS One. Idea příspěvku vznikla jako bezprostřední reakce na jednu z přednášek zahraničního lektora v kurzu Univerzity třetího věku na Katedře betonových a zděných konstrukcí.

Více informací najdete ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2020/21 nabízí ČVUT svým studentům 214 akreditovaných studijních programů a z toho 84 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1604 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 432. místě a na 9. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 283. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ a „Material Sciences“ na 301.–350 místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 256. místě. Více informací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili noví rekruti, náborové cíle rok od roku rostou

22:03 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili noví rekruti, náborové cíle rok od roku rostou

První listopadový den nastoupilo do kasáren Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově 260 n…