Na Fakultě stavební ČVUT se online učí i posluchači Univerzity třetího věku

12.12.2020 11:54 | Zprávy

Online výuka přes počítač není jen pro mladé. Na Fakultě stavební ČVUT v Praze ji bez problému zvládají i studenti Univerzity třetího věku (U3V). Na jaře kvůli epidemii proběhly kurzy v provizoriu, některé se zrušily, na podzim řekli sami senioři, že by to chtěli zkusit online, že se jim po přednáškách stýská.

Na Fakultě stavební ČVUT se online učí i posluchači Univerzity třetího věku
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

V kurzech doc. Milady Kočandrlové z Katedry matematiky a doc. Karla Trtíka z Katedry betonových a zděných konstrukcí se jich schází na třicet, je jim mezi 65 až 80 lety. I oba přednášející pedagogové přitom překročili hranici sedmdesáti let.

Stejně jako celá Fakulta stavební ČVUT, i v kurzech U3V se pro online přednášky používá program MS Teams. „Na začátku kurzu jsme proto připravili jednoduchý manuál, aby zájemci věděli, jak si program instalovat,“ vysvětluje Karel Šeps z Katedry betonových a zděných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT, který s výukou U3V pomáhá. Senioři si pak program nainstalovali. „Většinou to zvládli sami s tím, že si navzájem radili po telefonech, některým pomohly děti, jiným vnoučata,“ popisuje doc. Milada Kočandrlová z Katedry matematiky Fakulty stavební ČVUT, která vede kurz „Geometrie na každém kroku“. Věnuje se zde aplikacím matematiky a geometrie v umění, architektuře a jiných technických oborech. A dodává: „Na konci první online hodiny byli studenti tak nadšení, že se vidí a že vše funguje, že se odmítali odpojit od programu a povídali si navzájem dál.“ Kurz doc. Milady Kočandrlové probíhá vždy jednou v týdnu, je dvouhodinový, prezentace jsou v powerpointu.

Kurzy vedené doc. Karlem Trtíkem nazvané „Betonové konstrukce v proměně času“ se zaměřují na informace o stavbách a technologiích, a to v minulosti i v současnosti. „Zaobíráme se různými tématy spjatými s betonem, začínáme např. jeho historií a jdeme až k sochám jako zvláštním betonovým konstrukcím. A především se věnujeme použití betonu v různých oborech stavebnictví,“ vysvětluje doc. Karel Trtík. Na jeho online kurzech, v nichž se nabízejí každý týden dvě tříhodinové přednášky, participují i další pedagogové z fakulty. Každou sleduje asi dvacet posluchačů, řada z nich přitom jak tu dopolední, tak poobědovou. Doc. Trtík připojuje svoji zkušenost z online výuky: „Zapojení bylo pro seniory někdy náročné. Nejenže neměli žádnou zkušenost s MS Teams, ale také se obávali instalace nových programů. Možnost společného pobytu na fakultě ale postrádají všichni. Pro některé je přitom tak důležitá, že se do online kurzů nepřihlásili.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Hasiči cvičně likvidovali únik nebezpečné látky z železniční cisterny

22:42 Správa železnic: Hasiči cvičně likvidovali únik nebezpečné látky z železniční cisterny

V blízkosti hlavního nádraží v Plzni se včera uskutečnilo cvičení hasičů Správy železnic. Tématem by…