Nadace ČEZ: „Chodím po přechodu tam a sem a tam, tam a sem…“ Struhařov má oranžový přechod

14.03.2024 16:03 | Tisková zpráva

Více než 2000 motorových vozidel denně projede po silnici II. třídy II/508, na níž se odbočuje v obci Struhařov ze silnice II/113 Český Brod – Struhařov – Vlašim. Tak vysoká frekventovanost pochopitelně znamená i sníženou bezpečnost chodců, kteří přecházejí po přechodu v Mnichovické ulici. Přechod sice měl svou „bílou zebru“, ovšem chybělo jeho nasvícení, aby byli chodci vidět i za snížené viditelnosti, potažmo přímo v noci. V současné době je již nasvícen, přičemž obec na realizaci osvětlení získala od Nadace ČEZ 120 000 korun v rámci grantu Oranžový přechod.

Nadace ČEZ: „Chodím po přechodu tam a sem a tam, tam a sem…“ Struhařov má oranžový přechod
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

„Původní přechod se nacházel na hranici křižovatky s ulicí K Zaječí, která propojuje obytné části obce s jejím centrem a hlavně se základní školou. Ta se nachází zhruba sto metrů od přechodu, takže přes něj hlavně přecházejí děti jdoucí do nebo ze školy. Proto jsme se rozhodli přechod posunout zhruba 2,5 metru od křižovatky, učinit  ho bezbariérovým a hlavně nasvíceným. Tím se zvýšila nejen bezpečnost dětí, ale i všech ostatních, co jdou pěšky z jedné části obce do druhé. V sousedství přechodu je i autobusová zastávka, takže jeho nasvícení jistě ocení i cestující hromadnou dopravou. Jsme rádi, že jsme s grantem uspěli. Realizace celého projektu stála samozřejmě více než 120 000 korun, ale tato částka byla pro nás velmi důležitou finanční injekcí,“ uvedla  starosta Jitka Zákravská.

Nadace ČEZ vyhlašuje grantové řízení Oranžový přechod od roku 2013. Je zaměřeno na podporu zvyšování bezpečnosti chodců formou instalace dosud neosvětlených přechodů v intravilánu i extravilánu. Maximální výše nadačního příspěvku je 120 000 korun. Letos lze o něj zažádat do 28. dubna. Příjemcem nadačního příspěvku mohou být obce, města, nebo městské obvody či městské části hlavního města Prahy, které splňují kritéria daná Podmínkami grantového řízení Oranžový přechod. Od roku 2013 bylo napříč celou Českou republikou již podpořeno 247 projektů za 33,2 milionu korun. Slovo projekt je přitom na místě, neboť v řadě měst a obcí se podařilo v rámci jednoho grantu nasvítit i vícero přechodů na jednou. Příkladem mohou být severočeská Kadaň či středočeský Mělník, kde se většinou daří zrealizovat dva Oranžové přechody. V Postoloprtech jich zvládli nasvítit pět a Krupce dokonce sedm (obojí Ústecký kraj).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jan Kuchař byl položen dotaz

Peníze nechybí přeci jen ve školství

Ale snad všude. Policisté, hasiči, lidé v sociálních službách...ti všichni by si zasloužili přidáno. A co pro ně udělala vaše vláda?! Když už něco ,,děláte" tak jen to, že své povinnosti přenášíte na obce a města.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava se zapojila do Noci práva 2025

7:46 Zoo Ostrava se zapojila do Noci práva 2025

Ve dnech 5. a 6. března 2025 se ve vybraných městech České republiky uskuteční už šestý ročník Noci …