Nadace ČEZ: O grant Oranžový přechod lze žádat i letos, a to do konce dubna

09.04.2021 16:14 | Zprávy

Nejvíce srážek vozidel s chodci se podle statistik odehraje za šera či v noci, při snížené viditelnosti. Dobře osvětlené přechody tak přirozeně snižují riziko nehody. Podle expertů je to až o 65 procent.

Nadace ČEZ: O grant Oranžový přechod lze žádat i letos, a to do konce dubna
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Už od roku 2013 proto Nadace ČEZ pomáhá městům a obcím lépe zabezpečit frekventované přechody pro chodce právě prostřednictvím kvalitního osvětlení. Získat mohou až 120 tisíc korun. Žádosti o letošní grant na nový Oranžový přechod ve městech či obcích přijímá nadace až do konce dubna.

„Celá pětina smrtelných nehod chodců se odehraje na vyznačeném přechodu. Nejčastější příčinou bývá nepozornost řidiče vozidla, který chodce prostě přehlédne. Nadace ČEZ proto již sedmým rokem pomáhá smutné statistiky měnit. Nejčastěji chtějí žadatelé lépe osvětlit přechody v blízkosti mateřských a základních škol. Zvláště v zimních měsících, kdy děti chodí domů z různých kroužků až za šera, je důležité, aby byly pro řidiče hodně vidět. Máme radost, že Oranžové přechody si rychle získaly oblibu a přispívají k vyšší bezpečnosti v obcích,“ poznamenala Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Celkem již bylo od roku 2013 zrealizováno 11 projektů Oranžových přechodů v Plzeňském a 6 v Karlovarském kraji. V rámci celé republiky pak za posledních sedm let vyčerpali žadatelé o grant více než 25 milionů korun na 172 projektů. Počet projektů ovšem neodpovídá počtu Oranžových přechodů, neboť v některých městech či obcích se jich podařilo v rámci jednoho grantu vybudovat dva i více. V tomto směru bezesporu zatím vedou severočeské Postoloprty na Lounsku s pěti přechodu z roku 2016, přičemž letos by mělo být v Krupce na Teplicku podle žádosti o grant z roku 2020 zrealizováno ještě o jeden přechod více.

Grantové řízení Oranžový přechod Nadace ČEZ je zaměřeno na podporu zvyšování bezpečnosti formou instalace osvětlení přechodů pro chodce jak v zastavěných oblastech (intravilán), tak i mimo ně (extravilán). „Příjemcem nadačního příspěvku mohou být pouze obce, města, nebo městské části hlavního města Prahy. Například na Plzeňsku to zatím byly Dobřany, které mají další Oranžový přechod i díky aplikaci EPP – Pomáhej pohybem, dále Chotěšov, Starý Plzenec, Horní Lukavice, Lužany, Rábí, Jesenice, Plzeň, Blovice a Líně. V Karlovarském kraji pak dvakrát Nejdek, Nové Sedlo, Drmoul, Jáchymov a Hroznětín,“ uzavřela Michaela Ziková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Chytré domácí spotřebiče používá 15 % domácností

10:22 Český statistický úřad: Chytré domácí spotřebiče používá 15 % domácností

Ve druhém čtvrtletí roku 2024 používalo internet 9 z 10 obyvatel Česka starších 16 let. Tři čtvrtiny…