Ministři se především věnovali přípravě Světového humanitárního summitu, řešení současné migrační krize za pomoci rozvojové spolupráce, implementaci Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj a novému Akčnímu plánu EU k genderu. Na programu jednání byla také orientační debata k budoucnosti vztahů mezi EU a skupinou zemí AKT (Afrika, Karibik a Tichomoří).
Náměstek Tlapa ve svém vystoupení zejména potvrdil připravenost ČR řešit příčiny problémů migrace ve zdrojových a tranzitních zemích a dále vyzdvihl potřebu solidarity a společné reakce EU. Evropská unie potřebuje na listopadovém summitu ve Vallettě k migraci v Africe přijít s konkrétním návrhem postupu. ČR se bude podílet na financování regionálních svěřeneckých fondů EU k migraci (Sýrie, Afrika) a nad rámec běžných příspěvků do systému OSN hodlá vyčlenit i mimořádné prostředky pro Světový potravinový program (WFP) a Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Martin Tlapa dále zdůraznil význam inovativních forem reakce na současnou migrační krizi, do kterých musí být zapojeny všechny zájmové skupiny, včetně soukromého sektoru. K dlouhodobé stabilitě může přispět i dobře cílená obchodní politika EU se zeměmi, které se s migrační vlnou aktuálně potýkají.
V rámci výměny názorů s ministry životního prostředí náměstek Tlapa informoval o způsobu implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj na národní úrovni a podtrhl existenci Rady vlády pro udržitelný rozvoj (RVUR) jako národního koordinátora celého procesu v ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva