Výtvarník Otto Peschka se narodil roku 1933 národnostně smíšeným, českoněmeckým rodičům, jako syn obchodníka koloniálním zbožím v Děčíně. V Česku a v Sudetech prožil šílenství vlastenectví tří různých politických systémů. Od Hitlerovy okupace, přes poválečné nepokoje, které krutě poznamenaly německou část obyvatel, až po ostrakizaci ze strany komunistického režimu. Roku 1953 ještě stihl absolvovat pražskou střední uměleckoprůmyslovou školu, obor Ryteckých technik, vysokou školu však studovat nesměl, neboť jeho otec žil kvůli nespravedlivému vyhnání po 2. světové válce v západním Německu. Tvorbě se tak mohl věnovat až ve volném čase po zaměstnání v aranžovnách obchodní propagace. „Nepřijali mě do Svazu umělců, tehdy jedině opravňujícího živit se jen uměním a tím je moci v sobě dál prohlubovat. Ovšem rozvíjet volnou tvorbu, zvláště malbu s vyššími nároky přerušovaně, jen po večerech, o víkendech a dovolených, bylo už po letech nad moje síly,“ vzpomíná Otto Peschka.
Přesto je však rozsah oborů, jimž se autorsky věnoval, velice široký. Na retrospektivní výstavě jsou zastoupeny malby olejem, grafiky i kresby. „Nejsem výtvarný génius. Určitou kresebnou virtuozitu jsem na sobě doslova vydřel každodenním cvičením,“ prozrazuje umělec. Kromě toho v expozici nechybí ani kované předměty či jejich fotografie, nebo kaligrafie. „Jako bývalý v Brně vyhledávaný kaligraf mám několik rukopisů i mezi sběrateli. Jedna moje ručně psaná kniha k podpoře svatořečení tehdy ještě blahoslavené Zdislavy je uložena v papežově knihovně ve Vatikánu,“ líčí Otto Peschka. Další kapitolou jeho života jsou také knihy. Vystaveny jsou tři tituly: svazek kresleného humoru beze slov zvaný Videofór, vyprávění o osudech Peschkovy rodiny pocházející z českého pohraničí Zaváté pomněnky a pro některé mírně kontroverzní paměti Jak to bylo doopravdy pojednávající o vztazích Čechů a Němců v pohraničí. „Knihu Jak to bylo doopravdy jsem napsal až na stáří, a jsem čím dál tím víc přesvědčen, že teprve ona se stala pravým naplněním mého životního poslání, nikoliv moje výtvarné snažení. To bylo oproti přínosu mé knihy jen epizodou, jakých, a lepších, je nespočet, zatímco můj pravdivý pohled na naše soudobé dějiny je svého druhu ojedinělý,“ prohlašuje autor. Návštěvníci výstavy si však mohou na vlastní oči ověřit, že stojí zato zhlédnout i jeho výtvarná díla a potvrdit si tak další umělcův výrok: „Ať maluju, jak maluju, jsem toho názoru, že smyslem umění je zušlechťovat ducha.“
Výstavu Otto Peschka – soudobý romantik bude možné navštívit 25. 9. – 31. 10. 2014 na Výstavní chodbě v přízemí Národní knihovny ČR každý den od 9.00 do 19.00 s výjimkou neděle. Vstupné pro uživatele a držitele průkazu Národní knihovny ČR je zdarma, pro ostatní návštěvníky 5 Kč.
Irena Maňáková
Národní knihovna ČR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva