Národní památkový ústav: Komentované vycházky po archeologických lokalitách

15.07.2021 10:57 | Zprávy

Zájemce o archeologii a historiografii provedou zkušení archeologové jedenácti vybranými lokalitami Plzeňského kraje v rámci akce Archeologické léto.

Národní památkový ústav: Komentované vycházky po archeologických lokalitách
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Pod hlavičkou již tradiční celostátní akce Archeologické léto má široká veřejnost opět možnost navštívit řadu známých i zapomenutých lokalit. V Plzeňském kraji bylo vybráno jedenáct historických míst. Po některých z nich – například zřícenině hradu Věžka a hradišti Sedlo u Sušice – budou provázet i archeologové plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu. Prostředím hradu Věžka provede návštěvníky PhDr. Filip Kasl, po hradišti Sedlo u Sušice Mgr. Linda Foster. Návštěvníkům přiblíží práci archeologů a prozradí, jaké stavební pozůstatky se skrývají pod zemí.

Hrad Věžka – tento nevelký šlechtický hrad patří mezi velmi zajímavé zříceniny, neboť jeho dochované zdivo bez mladších přestaveb umožňuje interpretovat původní rozsah hradu. Ten byl poprvé připomínán v roce 1351, ale stál již ve 13. století. Osídlení hradního návrší bylo doloženo mnohem dříve, a to v době neolitu. Později se zde nacházelo opevněné pravěké hradiště. Od 16. století je hrad uváděn jako pustý. Relikty hradu byly odhaleny po polovině 20. století členy historického kroužku, čímž došlo zároveň k ohrožení dochovaného zdiva. V současné době v nejbližším okolí lokality probíhá archeologický výzkum plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu, který je zaměřen na místo tzv. obléhacího tábora. Trasa procházky sem povede z hradní zříceniny přes místo údajného středověkého přívozu a původně gotického kostela v podhradí. Tématem prohlídky bude i prověřování možné pravdivosti řady pověstí, které se k hradu vážou. Koná se dne 21. a 28. července t. r.

Hradiště Sedlo u Sušice – je chráněno příkrými svahy a skalními výchozy a jedná se o jedno z nejvýše položených hradišť v Čechách, odkud je nádherný výhled do údolí s hradem Kašperkem v pozadí. Osídlení zde bylo doloženo v několika obdobích pravěku a raného středověku. Mezi skalními bloky byly zjištěny široké a vysoké kamenné valy a na jednom z výběžků dochovaný původní vstup. Celková délka dosud neprozkoumaného opevnění dosahuje téměř jednoho kilometru. V lokalitě dosud proběhly pouze menší výzkumy (ve třicátých a padesátých letech 20. století a v roce 2006 v souvislosti se stavbou rozhledny), kdy byly nalezeny stopy obydlí a bronzové obloukovité držadlo cedníku dovezeného v době laténské z Itálie. Památka je bohužel poškozovaná technikou při těžbě dřeva a cyklisty. Komentovaná prohlídka lokality proběhne dne 23. července a 14. srpna t. r.

V kraji proběhnou další vycházky: do Rabštejna nad Střelou, za systémem opevnění bojiště u Rozvadova, dochovanými pozůstatky předhradí hradu a zámku Krašov, po stopách vsi Újezd a k tvrzi Šebíkov v zaniklém středověkém osídlení sechutické obory, na zříceninu jednoho z nejstarších šlechtických hradů Litice, hrad Opálka, Obrovo hradiště u Žinkov se zříceninou hradu Potštejn, dále po naučné stezce Františka Xavera France s mohylovými pohřebišti a zaniklými středověkými vesnicemi a po městě Blovice. Akci pořádá Archeologický ústav Akademie věd ČR v Praze a Brně ve spolupráci s dalšími archeologickými pracovišti. Účast na komentovaných prohlídkách je ve většině případů bezplatná, nicméně je nutné si předem rezervovat vybraný termín. Po stopách archeologických památek se můžete vypravit i sami s pomocí Archeologického atlasu České republiky. Všechny potřebné informace naleznete na webu Akademie věd (ZDE).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR naplňují Ždánické memorandum, zahájily společný projekt s Mendelovou univerzitou v Brně

19:15 Lesy ČR naplňují Ždánické memorandum, zahájily společný projekt s Mendelovou univerzitou v Brně

Zmapovat pozůstatky „středních“ lesů v porostech, spravovaných Lesy ČR, navrhnout v nich lesnický ma…