Národní památkový ústav: Nová architektura mezi centry a periferiemi

21.10.2018 22:22 | Zprávy

Aktuální výstava připravená ostravským pracovištěm Národního památkového ústavu nese název Nová architektura mezi centry a periferiemi, s podtitulem Architektura první Československé republiky na pomezí Moravy a Slezska. Jejím kurátorem je Martin Strakoš. Souvisí s výstavním projektem GVUO Černá země? Mýtus a realita.

Národní památkový ústav: Nová architektura mezi centry a periferiemi
Foto: ostrava.cz
Popisek: Ostravská radnice

Architektura první Československé republiky na pomezí Moravy a Slezska je současně podtitulem i tématem výstavy s názvem Nová architektura mezi centry a periferiemi. Zabývá se totiž výstavbou v rámci hraničního území v době, kdy se v něm střetávaly ambice tří kulturních okruhů a vlivy různého původu a charakteru. Výkony architektury spojené s první Československou republikou představují jednu ze zásadních etap české moderní kultury minulého století. Stavby z Prahy, Brna, Hradce Králové nebo Zlína té doby tvoří neodmyslitelnou součást české moderní identity. Oproti tomu složitá situace pomezí Moravy a Slezska v letech 1918 až 1938 vyplývala z absence výrazného mocenského a kulturního centra a z vlivu tří národních celků, přičemž po roce 1918 se změnila dominance mezi dvěma z nich.

Expozice představuje prostřednictvím plánů, dobových fotografií a také několika modelů nejvýraznější díla té doby v oblasti sakrálních staveb, radnic, administrativních paláců, bytové výstavby, kulturních, sportovních i školských budov, urbanismu a industriální architektury pod zorným úhlem vývoje jednotlivých architektonických typů. Zároveň věnuje pozornost tvorbě architektů spojených trvale s kulturními centry (Leopold Bauer, Vladimír Fischer, Marie Frommerová, Josef Gočár, Vlastislav Hofman, Bohumil Hübschmann, Leo Kammel, Anton Köstler, Miloš Laml, František Vahala ad.), soustavně působících v regionu (Eduard David, Karel Gottwald, František Kolář a Jan Rubý, Ernst Korner, Karel Kotas, Otto Reichner, Oskar Wittek ad.), případně absolvujících v té době studium a zahajujících intenzivní tvůrčí kariéru (Lubomír a Čestmír Šlapetové).

Prezentace se zaměřuje na stavby z Moravské Ostravy, Slezské Ostravy, Opavy, Krnova, Nového Jičína, ale i z nově formovaného města Českého Těšína. Cílem je prezentovat kvalitní architektonická díla regionu, z nichž mnohá zůstávají mimo širší povědomí. Výstava akcentuje úspěchy a hodnoty zdejší architektonické kultury té doby a neskrývá ani její limity.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Top 10+1 českých jaderných událostí roku 2024

7:16 ČEZ: Top 10+1 českých jaderných událostí roku 2024

V roce 2024 se u nás v oblasti jádra odehrála spousta zajímavostí. Vybrali jsme top 11 českých událo…