Národní památkový ústav: Přednáška a výstava o protektorátním školství v Telči

04.11.2018 19:31 | Zprávy

Protektorátní školství a mimoškolní výchova budou tématem přednášky, kterou pořádá územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči v pondělí 19. listopadu 2018 v 17.00 hodin v Lannerově domě (Hradecká 6).

Národní památkový ústav: Přednáška a výstava o protektorátním školství v Telči
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Přednáší Magda Šustová z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze a Jan Špringl z Památníku Terezín. Na přednášku naváže vernisáž výstavy Školákem v protektorátu.

Přednáška přiblíží nelehké období protektorátu Čechy a Morava z pohledu školního prostředí a mimoškolní výchovy mládeže, k němuž se váže výstava Školákem v protektorátu. Výstava vznikla jako jeden z výstupů projektu „Školákem ve válečných letech“, na němž se podílely: Památník Terezín, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Institut Terezínské iniciativy a Národní institut dalšího vzdělávání. Projekt si klade za cíl přiblížit mladým generacím projevy totalitního režimu, vést mládež ke kladnému vztahu k demokratickému systému a podílet se na vybudování jejích postojů odmítajících rasismus, xenofobii, nacionalismus, antisemitismus a další formy nesnášenlivosti a intolerance ve společnosti.

Od zahájení projektu v roce 2015 se do něj zapojilo patnáct základních a středních škol v České republice. Školní týmy pod metodickým vedením pedagogů a odborných pracovníků organizátorských institucí zpracovávaly zvolené téma spojené se školstvím na území Protektorátu či odtrženého pohraničí v letech 1938 – 1945. Své badatelské výsledky pak prezentovaly v rámci výstavy, která měla premiéru na jaře 2017 na Pedagogické fakultě UK. V současné době výstava putuje po České republice.

„Mám radost, že se nám podařilo v Telči výstavu obohatit nejen o přednášku historiků, ale také o dochované písemnosti, fotografie a další předměty spojené s výukou na školách v první polovině minulého století, jež laskavě věnovali nebo zapůjčili pamětníci a občané Telče. Výstavou bychom chtěli u příležitosti výročí republiky připomenout, jak důležitou roli má pro uchování demokracie výchova a vzdělávání,“ konstatuje Naděžda Rezková Přibylová z generálního ředitelství Národního památkového ústavu, která se na přípravě výstavy podílí.

Výstava bude otevřena v pracovních dnech od 20. listopadu do 14. prosince 2018 od 10.00 do 15.00 hodin v prostorách Lannerova domu v Telči.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…