Nejrůznější aspekty celiakie představili odborníci v Akademii věd

08.12.2018 19:31 | Zprávy

Je bezlepková dieta vhodná pouze pro jedince trpící nesnášenlivostí lepku, zejména celiakií, nebo má smysl, aby ji preventivně drželi i zdraví lidé? Jaké jsou nejnovější vědecké poznatky o příčinách vzniku, rozvoje a diagnostice celiakie a jiných onemocnění spojených s intolerancí pšeničných proteinů, např. alergie a neceliakální glutenové pšeničné senzitivity? Jakým způsobem se prokazuje lepek v potravinách? Těmto tématům se věnoval seminář Potravinová intolerance, celiakie a bezlepková dieta.

Nejrůznější aspekty celiakie představili odborníci v Akademii věd
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

etkání se konalo 3. prosince 2018 pod hlavičkou programu Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost. Mezi stovkou účastníků byli kromě vědců, lékařů a odborníků na potravinářské technologie i zástupci pacientských organizací a veřejnosti.

Hippokrates: Všechny nemoci začínají ve střevě

V úvodní přednášce se Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR zaměřila na střevní imunitu a infekční podněty podílející se na vzniku celiakie.

Celiakie je autoimunitní onemocnění, jež vzniká u geneticky predisponovaných jedinců při konzumaci stravy obsahující lepek a které zapříčiňuje charakteristické poškození sliznice tenkého střeva. V této souvislosti Helena Tlaskalová-Hogenová připomněla, že lidská střevní sliznice má povrch neuvěřitelných 200 m2 (kůže jen kolem 1,8 m2) a je vystavena největšímu množství stimulů, které mají původ v mikrobiotě (mikrofloře) a potravě.

Střevo je největším imunitním orgánem v těle a celiakie jeho fungování závažným způsobem narušuje: projevuje se chronickým zánětem tenkého střeva spojeným se zvýšenou propustností střevní stěny. Nemoc doprovázejí průjmy či zácpa, nechutenství, bolesti břicha, hubnutí, apatie a únava.

U dospělých však mohou příznaky pocházející z trávicího traktu chybět. Celiakie totiž postihuje i jiné orgány v těle a může se projevovat dalšími příznaky, včetně anémie, úzkosti, deprese, otoků, neplodnosti, bolestí kostí, svalové slabosti, vyrážky a mnoha dalších symptomů. Jsou mnohdy tak atypické, že jejich příčinu lékaři často nehledají primárně v celiakii, což oddaluje odhalení této choroby a zvyšuje počty pacientů, kteří u nás dosud nejsou diagnostikováni (přibližně 80– 90 %!).

Odborníci konstatovali, že podle nejnovějších poznatků se na rozvoji celiakie podílejí kromě intolerance lepku i narušení střevní mikrobioty nebo virové infekce. Spouštěčem může být i běžný lidský enterovirus, který již brzy po narození poruší střevní rovnováhu a spustí imunitní reakci vedoucí k celiakii.

Jak s celiakií bojovat – výhledy do budoucna

Jedinou dosud známou účinnou léčbou zatím zůstává celoživotní dodržování bezlepkové diety, kdy se obiloviny (pšenice, žito, ječmen) nahrazují jinými plodinami. Jelikož je lepek neboli gluten obsažen především v pšenici, vědci zkoumají možnosti, jak pomocí genových manipulací vyšlechtit pšenici s minimálním obsahem lepku.

Dále prověřují možné využití enzymů (např. bakteriálních), které by v mouce snížily obsah škodlivých peptidů lepku. Studují se i možnosti, jak zlepšit bariérovou funkci střevní sliznice nebo ovlivnit složení střevní mikrobioty atd. Nejnovějším metodickým přístupem k poznání podstaty střevních chorob, který se jistě využije i při sledování vzniku celiakie, jsou tzv. organoidy lidského střeva rostoucí v tkáňových kulturách. Jejich vývoj z kmenových buněk lze sledovat a analyzovat (děje se tak ve spolupráci Mikrobiologického ústavu AV ČR s Vladimírem Kořínkem z Ústavu molekulární genetiky AV ČR).

Bezlepková dieta jako módní vlna

Pavel Kohout z Centra výživy a interního oddělení Thomayerovy nemocnice představil novinky v oblasti klinické výživy lidí trpících nejen celiakií či alergií na lepek, ale také neceliakální glutenovou senzitivitou.

Spolu s dalšími odborníky konstatoval, že módním trendem dneška je držet bezlepkovou dietu. Uchylují se k ní i lidé, kteří netrpí ani celiakií, ani žádnou formou neceliakální glutenové senzitivity. Upozornil, že zdravým lidem lepek neškodí, takže u nich bezlepková dieta není vůbec nutná. Naopak je může ochudit o řadu pozitivních součástí obilného zrna, včetně vlákniny, některých bílkovin, vitaminů, dokonce i o vápník a železo, což může být problematické zejména u dětí. Navíc výzkumy prokázaly, že po měsíci bezlepkové stravy u zdravých lidí došlo k nepříznivé změně střevního mikrobiomu.

Pro ty, kdo tuto dietu skutečně potřebují, však byla na programu témata zahrnující způsob detekce lepku v potravinách, novinky v technologii výroby bezlepkového pečiva, problematiku kontroly bezlepkových produktů z pohledu potravinářské inspekce či finanční nákladnost bezlepkových výrobků.

Proč roste výskyt celiakie?

Jiří Nevoral z Fakultní nemocnice Motol se věnoval výskytu a klinickým příznakům celiakie u dětí. Hovořil o ztrátě tolerance k potravinovým antigenům navozené viry v kojeneckém věku i o změnách ve střevní mikrobiotě dětí. Zmínil též důležitost množství lepku podávaného v kojeneckém období.

Připomněl rovněž, že za posledních 50 let se výskyt celiakie v Evropě a Severní Americe zvýšil čtyřikrát až pětkrát. Za tímto nárůstem se do určité míry skrývá lepší diagnostika a screeningové programy, které umožňují objevit více případů. Ke zvýšení jejich počtu ovšem přispěla i změna životního stylu, složení stravy a nadužívání antibiotik vedoucí ke změně střevní mikrobioty.

Jiné příčiny nesnášenlivosti pšeničných bílkovin

Iva Hoffmanová ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se zaměřila na neceliakální pšeničnou senzitivitu. Problematice potravinové, respirační a kontaktní alergie na pšeničné bílkoviny, její diagnostice a terapii se ve své přednášce věnovala Stanislava Štěpánová-Honzová ze zdravotnického zařízení Gepamed.

Protilátkovou reaktivitu proti neglutenovým proteinům pšeničného zrna, která se projevuje u pšeničných alergií a u celiakie, popisoval Daniel Sánchez z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Přiblížil zejména biologii, fyzikálně chemické vlastnosti a způsob průkazu nejprostudovanějších pšeničných alergenů.
V přednáškách i v bohaté diskusi patřila zvýšená pozornost serologické a genetické diagnostice celiakie.

Celkově lze říci, že vzhledem k relativně vysokému výskytu celiakie v populaci (1–2 %), se onemocnění řadí mezi nejdůležitější choroby trávicího ústrojí. V posledních letech se zlepšilo všeobecné povědomí o příčinách a možných projevech celiakie, vyšetření (krevní testy) se provádí častěji a dříve, takže se výrazně zlepšila diagnostika, zejména u dětí.

Mnoho faktorů nicméně zatím zůstává neobjasněno a jsou předmětem dalšího výzkumu. Zatím nejsou k dispozici léky či jiná opatření kromě celoživotní, finančně náročné a velmi přísné bezlepkové diety (méně než 20 mg lepku/den). Na druhou stranu se však ukazuje, že je zbytečné a ze zdravotního hlediska spíš nežádoucí, aby lepek ze své stravy vylučovali zdraví lidé, byť je to třeba v módě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

11:27 Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

V roce 2023 se v Česku na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo 17,9 miliar…