Nejvyšší soud: Analytici se vypravili na jednání do Finska

05.09.2016 14:01 | Zprávy

Třetí setkání analytiků nejvyšších soudů Německa, Francie, Velké Británie, Belgie, Nizozemí, Finska a České republiky probíhá v těchto dnech v prostorách Nejvyššího soudu Finska v Helsinkách. Pilotní projekt Sítě předsedů Nejvyšších soudů Evropské unie podporovaný Evropskou komisí, který nastartoval účinnější spolupráci mezinárodní skupiny analytiků, je jedním z pilířů vzájemné spolupráce nejvyšších soudů ze zemí tradiční demokracie a České republiky, kterou na tomto jednání reprezentují Aleš Pavel, Dušan Sulitka a Libor Havelka.

Nejvyšší soud: Analytici se vypravili na jednání do Finska
Foto: Nejvyšší soud ČR
Popisek: Nejvyšší soud ČR, logo

Mezi body jednání patří metodika výměny analýz v rámci pracovní skupiny, debata o vnitrostátní aplikaci Úmluvy o právech dítěte a článku 24 Listiny základních práv EU, vnitrostátní úprava trestního práva v oblasti trestných činů souvisejících s terorismem a další odborné otázky. Skupina bude přijata předsedou Nejvyššího soudu Finska panem Timem Eskem a zúčastní se jednání u Okresního soudu v Helsinkách.

Mezinárodní skupina pro právní komparatistiku (Law Liasons Group)
Snahou mezinárodní skupiny pro právní komparatistiku je snažší spolupráce Nejvyšších soudů při výměně právních informací, zejména právních předpisů a judikatury v otázkách, které jsou předmětem rozhodovací činnosti některého z Nejvyšších soudů. Výstupem je konkrétní analýza, která soudcům Nejvyššího soudu představí, jak ke konkrétním právním otázkám přistupují spolupracující nejvyšší soudy ve své judikatuře. Konkrétně šlo o komparativní studii k problematice pašování drog, nelegálního přistěhovalectví, stíhání za trestné činy šíření HIV a sexuálního zneužívání dětí přes internet, výběru rozhodce třetí stranou atd. Mezi další oblasti zájmu skupiny v letošním roce patřily otázky efektivnější práce se soudním spisem a jeho vedením (case management), výklad Úmluvy o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě (CMR) vztah Úmluvy o sjednocení některých pravidel o mezinárodní letecké přepravě (Montrealská úmluva) a evropského nařízení o odpovědnosti leteckého dopravce v případě nehod, výklad článku 220 Úmluvy OSN o mořském právu a jiné.

Oddělení analytiky a srovnávacího práva 
Oddělení analytiky a srovnávacího práva vzniklo na konci roku 2005 s vědomím toho, že jako vrcholný orgán nového členského státu Evropské unie musí i Nejvyšší soud České republiky řádně aplikovat evropské právo. Jednou ze stěžejních agend oddělení analytiky se stala odborná, komparativní a rešeršní práce pro potřeby soudců zdejšího soudu i soudců nižších soudů. Oddělení zajišťuje kontakt Nejvyššího soudu s dalšími nejvyššími soudy v evropském i mezinárodním prostoru, podílí se na vytváření vnějších vztahů Nejvyššího soudu a dbá o odborné zastoupení a účast Nejvyššího soudu v Síti předsedů nejvyšších soudů členských států Evropské unie, v Evropské asociaci soudců pracovně právních soudů a v Evropském právním institutu.



Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Centrum dopravního výzkumu: EU by měla stanovit nové standardy pro elektrokoloběžky

19:39 Centrum dopravního výzkumu: EU by měla stanovit nové standardy pro elektrokoloběžky

Nová zpráva, kterou dnes zveřejnila Evropská rada pro bezpečnost dopravy, vyzývá k vypracování povin…