Nemocnice Písek pečuje o onkologicky nemocné bez omezení

10.02.2022 9:15 | Tisková zpráva

O pacienty s rakovinou z Písku a okolí pečují v písecké nemocnici bez omezení i během pandemie Covid-19.

Nemocnice Písek pečuje o onkologicky nemocné bez omezení
Foto: Písecká nemocnice
Popisek: Písecká nemocnice

Onkologicky nemocní tam mají dokonce rozsáhlejší péči, než je v nemocnicích okresního typu běžné: k dispozici jim jsou dvě ambulance a dva lékaři. Prostory onkologického oddělení navíc byly nedávno zmodernizovány.

„Ke konci loňského roku jsme dokončili rekonstrukci onkologie za 1,5 milionu korun, jejíž součástí jsou i nová sociální zařízení. Zkultivovali jsme zázemí personálu při využití prostor dávné radioterapie,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek MUDr. Jiří Holan, MBA.

Onkologické oddělení písecké nemocnice poskytuje pacientům s nádorovým onemocněním ambulantní léčbu v podobě chemoterapie, hormonální léčby a imunoterapie. „Pečujeme o pacienty s častými druhy nádorových onemocnění, zejména zažívacího ústrojí, prsů, vaječníků, kůže, plic, ledvin. Vyšetřujeme je, aplikujeme jim medikamenty, sledujeme jejich zdravotní stav i po dokončení léčby. U méně častých nádorových onemocnění spolupracuje s regionálními centry i velkými fakultními nemocnicemi, které nabízejí specializovanou péči v souvislosti s konkrétními druhy nádorů,“ sdělila primářka Oddělení klinické onkologie Nemocnice Písek MUDr. Taťána Fischerová.

Zajištění kvalitní dostupné péče pro pacienty s rakovinou si kladla jako prioritu už při svém nástupu do písecké nemocnice před třemi lety. Zároveň ocenila zavedenou spolupráci uvnitř nemocnice s chirurgickým, patologicko-anatomickým, radiodiagnostickým oddělením i s hospicovou péčí. „Spolupráce napříč nemocnicí funguje naprosto hladce a jsem zde pracovně i lidsky velmi spokojená. Potvrdil se můj předpoklad, že menší pracoviště si snáze zachová lidský rozměr,“ řekla Taťána Fischerová.

V péči píseckých onkologů jsou v současné době přibližně 3 tisíce pacientů, kteří buď podstupují léčbu, nebo docházejí na pravidelné kontroly po jejím ukončení. Nejčastěji se léčí s nádory trávicího traktu, prsů, plic a prostaty, stejně jako jinde v České republice. Za loňský rok přibylo 104 nových pacientů – o 30 méně než v roce 2020. Smutným trendem je, že řada z nich lékařskou péči vyhledala až v pokročilém, obtížně léčitelném stavu choroby. Odborníci to považují za jeden z dopadů pandemie COVID-19. Obava z nákazy koronavirem lidi odrazuje od včasné návštěvy lékaře.

Naopak velmi pozitivně vnímá primářka písecké onkologie pravidelná setkávání žen s rakovinou prsu, která slouží k předávání zkušeností nemocných a uzdravených. „Skupina pacientek s nádory prsu vznikla při chirurgickém oddělení nemocnice ve spolupráci s oddělením spirituální péče. Pravidelných setkání, kde nemocné sdílejí své zkušenosti s chorobou a zdravotnickými zařízeními, se účastní i lékaři dalších oddělení,“ dodala Taťána Fischerová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

22:08 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

První letošní kurz základní přípravy odstartoval ve Vyškově. Zhruba šestitýdenní úvodní vojenská pří…