Noc vědců na ČVUT v Praze

22.09.2014 18:54 | Zprávy

České vysoké učení technické v Praze se letos poprvé zapojuje do Noci vědců. Jde o projekt Evropské komise, jehož posláním je popularizace vědy a techniky. Má podobu dvou stovek festivalů vědy po celé Evropě. V loňském roce Noc vědců v ČR navštívilo 31 tisíc lidí, letos je, vzhledem k výrazně vyššímu počtu organizátorů, očekáváno návštěvníků ještě více.

Noc vědců na ČVUT v Praze
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Své brány otevře šest fakult ČVUT: Fakulta stavební, Fakulta architektury, Fakulta informačních technologií, Fakulta elektrotechnická, Fakulta strojní a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská. Otevřeny budou pro veřejnost od 17.00 do 23.00 hodin.

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT představí unikátní pokusné zařízení pro zvládnutí řízené termojaderné fúze – tokamak GOLEM. Během exkurze se dozvíte, co to termojaderná fúze je, jaké jsou její výhody jako zdroje energie pro lidstvo a jaké existují možné i nemožné cesty ke zvládnutí termojaderné fúze. A samozřejmě uvidíte, jak takový tokamak funguje.

Fakulta stavební ČVUT nabídne průřez tradičními i netradičními stavařskými obory. Můžete vidět například laserový skener, geotechnickou laboratoř, model slalomového kanálu pro OH Rio 2016 a těšit se můžete také na ukázku toho, k čemu všemu se dá použít vzducholoď.

Fakulta architektury ČVUT nabídne několik okruhů, ve kterých se můžete seznámit s tím, jak se mapují staré stavby, naučí vás skicovat pomocí chytrého telefonu či tabletu, budete se moci seznámit s veleúspěšným studentským projektem AirHouse a v neposlední řadě je pamatováno i na děti, které se hravou formou přesvědčí o tom, že architektura se týká každého z nás.

Na Fakultě elektrotechnické ČVUT budete moci mimo jiné navštívit laboratoř vysokých napětí, vyzkoušet si letecký simulátor, zahrát si na banánové piáno, prohlédnout si Wilsonovu mlžnou komoru, podívat se na nepřeberné množství aplikací na pomezí kybernetiky, elektrotechniky a medicíny, které usnadňují život pacientům s dříve těžko léčitelnými chorobami.

Fakulta informačních technologií ČVUT představí nejnovější verzi 3D tiskárny, která zreprodukuje sama sebe, naučí vás, jak se bránit zneužití čipových karet, ukáže obří "televizor" s největší úhlopříčkou složený z více obrazovek a otevře vám hardwarové laboratoře, ve kterých si studenti prakticky zkouší své teoretické znalosti.

Fakulta strojní ČVUT vás pozve na industriální procházku po halových laboratořích. Na návštěvníky se těší zástupci všech 18 ústavů, z nich lze namátkou vybrat Ústav strojírenské technologie, kde budete moci shlédnout ukázky ručního a volného kování, výrobu formy z pískové směsi a odlití jednoduchého hliníkového odlitku. Fakulta vám představí dvoumístný kompozitový ultralehký letoun UL-39, nebo jednomístný ultralehký letoun Skyleader 100.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

22:03 Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

Aktuální výsledky národního výzkumu poslechovosti rádií v České republice Radioprojekt za 2. a 3. kv…