„Novou transformační stanici jsme pro Uničov chystali několik let. Tento čas byl protkán detailními pracemi věnovanými přípravné, projektové a nakonec i stavební fázi investice. Ve výsledku se zobrazilo úsilí týmu ČEZ Distribuce a spolupracujících partnerů. Věřím, že tato poctivá práce se regionu vyplatí v kvalitních a spolehlivých dodávkách elektřiny,“ řekl Petr Žejdlík, ředitel útvaru Správa energetických aktiv a člen představenstva ČEZ Distribuce.
Jedním z hlavních důvodů pro vybudování nové transformační stanice byl výrazný nárůst odběru elektřiny na Uničovsku v posledních letech. Jen společnost Miele požádala o bezmála dvojnásobné zvýšení dodávky, o podstatné zvýšení příkonu požádaly i další podniky. Významným odběratelem se stane Správa železnic, která bude z nové transformovny odebírat proud pro nově elektrifikovanou trať z Olomouce do Šumperka. Důležitou roli sehráli i plány developerů na novou výstavbu ve městě.
Samotnou realizaci ovlivnil covid i nestabilní podloží – realizátor stavby se musel vypořádat s vysokou hladinou podzemní vody, pozemek se nachází v místě, kde ještě před sto lety býval rybník. „Byla to opravdu náročná stavba v těžké covidové době, proto bych rád poděkoval všem, kteří se na ní podíleli,“ dodal Petr Žejdlík.
V sousedství čistírny odpadních vod vyrostla venkovní dvousystémová rozvodna 110 kV s příčným spínačem přípojnic, do které jsou zaústěna vedení V589 a V590 směrem na transformovnu Červenka a vedení V5676 a V5677 sloužící pro zásobování areálu společnosti Unex. Rozvodna 22 kV je vnitřní jednosystémová ve skříňovém provedení, instalovaná do nové budovy společných provozů. Transformace je zajištěna dvěma transformátory s výkonem 25 MVA osazenými do nových stanovišť. Součástí stavby je také systém řízení a chránění. Transformační stanice je zcela bezobslužná, její chod se řídí z dispečinku v Hradci Králové.
ČEZ Distribuce, a. s., ze Skupiny ČEZ provozuje na území České republiky vedení v délce 165 834 km s 3,7 mil. odběrných míst. Společnost působí na území krajů Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého (kromě Prostějovska), Moravskoslezského, částečně v kraji Vysočina a také na Vsetínsku ve Zlínském kraji. Postupnou modernizací, plánovanou rekonstrukcí zařízení distribuční soustavy a proaktivním přístupem stabilně zvyšuje a zajišťuje kvalitní a spolehlivé dodávky elektřiny a plní rostoucí požadavky zákazníků. Cílenými investicemi do distribučního zařízení je umožňován další rozvoj české ekonomiky a vytvářen prostor investorům a tím i novým pracovním místům v regionech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva