Nové logo Aktivní zálohy vychází z někdejší domovenky. Vytvořil jej výtvarník Vojenského historického ústavu

05.02.2016 14:12 | Zprávy

Na konci ledna na Generálním štábu představeno nové logo Aktivní zálohy Armády České republiky. Premiéry se účastnil náčelník Generálního štábu AČR, generálporučík Josef Bečvář, dále generál Jaroslav Klemeš, účastník druhé světové války, a ředitel Vojenského historického ústavu Praha plukovník Aleš Knížek. Autorem loga je výtvarník VHÚ Pavel Holý.

Nové logo Aktivní zálohy vychází z někdejší domovenky. Vytvořil jej výtvarník Vojenského historického ústavu
Foto: VHÚ
Popisek: Vojenský historický ústav, logo

Nové logo Aktivní zálohy tvoří dvě nahoru prohnuté zelené pásky: na horní je nápis AKTIVNÍ ZÁLOHA v červeném orámování, na dolní pásce je prapor České republiky. Logo bude používáno především k mediálním účelům a k veřejné prezentaci této součásti Armády České republiky. Jeho nová podoba přitom vychází z domovenky CZECHOSLOVAKIA, kterou používali vojáci československé zahraniční armády působící během druhé světové války ve Velké Británii. Byla zavedena 30. září 1940.

Ředitel Vojenského historického ústavu Praha plukovník Aleš Knížek zmínil ohledně zrodu loga nejen odkaz na tradice československé armády, ale i kvalitní práci akademického malíře Pavla Holého. „Od počátku jsme vycházeli z původní myšlenky domovenky československých vojáků v Británii, ale s novým pojetím v podobě vlajky České republiky. Shodou okolností je i počet písmen a mezer v názvech CZECHOSLOVAKIA a AKTIVNÍ ZÁLOHA shodný, celkem čtrnáct. Takže jsme ani nemuseli logo oproti původní domovence nijak poměrově rozšiřovat. Má stejné proporce.“

Logo je podle výtvarníka Pavla Holého z VHÚ navíc koncipováno tak, že se směrem dolů zužuje a vhodně tak připravuje prostor pro znak jednotky, který může být umístěn pod ním.

Křtu loga se ujal generál Jaroslav Klemeš, poslední žijící československý parašutista vysazený za druhé světové války na území protektorátu. Zavzpomínal při této příležitosti i na své působení za druhé světové války. „Nášivky jsme měli kvůli potřebě rozeznávat národnost jednotek. Ve Velké Británii se totiž na boj s hitlerovským Německem chystali kromě Čechoslováků třeba i Poláci, Belgičané nebo Francouzi. A my jsme byli pyšní na naši republiku,“ poznamenal Klemeš, který si pochvaloval přístup Angličanů k československým vojákům. „Omlouvali se nám za Mnichov, byli jsme tam v oblibě. Když jsme také přijeli do Británie z Francie, najednou vše fungovalo, každý měl svoje místo a armáda budila dojem, že je připravena na boj,” řekl válečný veterán.

Nápad na zřízení loga Aktivní zálohy přišel přímo od jejích členů. Podle velitele 1. tankové roty Aktivní zálohy kapitána Milana Mojžíše, který byl před 15 lety při jejich zrodu, mají pro tyto vojáky tradice velký význam: „Příslušníci Aktivní zálohy jsou opravdu vlastenci, navazují na tradice dobrovolníků jak z první světové války, tak druhé světové války – protože dobrovolnost znamená udělat pro republiku něco více, než je povinnost.“

Nové logo Aktivní zálohy

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOOÚ: Doporučení ke kamerovým systémům ve školách

22:31 ÚOOÚ: Doporučení ke kamerovým systémům ve školách

Úřad pro ochranu osobních údajů zveřejňuje Doporučení číslo 1/2025 ke kamerovým systémům umístěným v…