Novým ředitelem Sbírky starého umění Národní galerie bude Marius Winzeler

17.10.2015 19:30 | Zprávy

Je autorem významných výstavních projektů v Německu, Švýcarsku i Česku, jeho publikační činnost zahrnuje témata od středověkého umění po současnost. Do Prahy přichází z Městských muzeí v Žitavě, která od roku 2009 vedl.

Novým ředitelem Sbírky starého umění Národní galerie bude Marius Winzeler
Foto: ngprague.cz
Popisek: Národní galerie

Sbírku starého umění Národní galerie v Praze povede historik umění a kurátor Marius Winzeler od 1. ledna 2016.

Výběrové řízení na ředitele sbírky vypsala Národní galerie v březnu letošního roku. Poté, co z přihlášených kandidátů nebyl nový ředitel Sbírky starého umění vybrán, doporučila výběrová komise generálnímu řediteli aktivně hledat vhodné kandidáty na domácí i mezinárodní scéně.

Marius Winzeler studoval historii umění, středověkou archeologii a starší německou literaturu na Univerzitě v Curychu, v roce 2009 dokončil doktorské studium dějin umění na Technické univerzitě v Berlíně. Během dosavadní kariéry působil mimo jiné na hradě Gnandstein, muzeu kláštera Marienstern či Městských muzeích v Görlitzu. Během sedmiletého vedení Městských muzeí v Žitavě přišel s celkově novou koncepcí instituce i stálých expozic, vedl řadu mezinárodních projektů ve spolupráci s Českou republikou a Polskem a věnoval se také akvizici nových uměleckých děl. Winzeler působí také jako lektor na Univerzitě aplikovaných věd v Žitavě/Görlitzu.

V pozici ředitele Sbírky starého umění Národní galerie v Praze bude dlouhodobým cílem Maria Winzelera mimo jiné revitalizace dlouhodobých expozic. Sbírka starého umění obsahuje kvalitní a divácky atraktivní středověké a raně renesanční fondy, jenž náleží k nejcennějším sbírkám svého druhu na světě. Pozoruhodná je i galerijní barokní sbírka s početnými příklady českého a evropského malířství a sochařství. Prvním úkolem Sbírky starého umění za vedení Maria Winzelera bude právě nová koncepce barokního umění pro Schwarzenberský palác na Hradčanském náměstí. Při revitalizaci sbírkových prezentací se Národní galerie neobejde bez úzké spolupráce s církevními institucemi a dalšími partnerskými muzei a soukromými sbírkami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Očištěná míra nezaměstnanosti byla v říjnu 2,7 procenta

13:21 ČSÚ: Očištěná míra nezaměstnanosti byla v říjnu 2,7 procenta

Podíl zaměstnaných k?celé populaci 15–64letých dosáhl v říjnu 75,0 %. Oproti říjnu 2023 se snížil o …