Ombudsman se v praxi setkal s případy, kdy pronajímatel nevystavil požadované vyúčtování ani přes opakovanou snahu nájemce i úřadu práce. Úřady práce i v těchto případech rozhodly o odnětí či nepřiznání příspěvku na bydlení, a to právě z důvodu nedoložení ročního vyúčtování. Takto restriktivní přístup úřadů práce však dle ombudsmana odporoval účelu příspěvku na bydlení, kterým je pomoc nízkopříjmovým osobám s úhradou nákladů na bydlení či s udržením bydlení.
Ombudsman proto dlouhodobě usiloval o nápravu situace. Již v roce 2019 u návrhu zákona o přídavku na bydlení doporučoval zakotvení výjimky z povinnosti předložit roční vyúčtování v situaci, kdy pronajímatel odmítá součinnost při vystavení tohoto dokladu (vláda nakonec návrh zákona Poslanecké sněmovně nepředložila). Následně opakovaně apeloval na Poslaneckou sněmovnu v rámci svých legislativních doporučení ve výroční zprávě za rok 2020 i 2021.
Ombudsman kvituje, že po letech zákonodárce reflektoval jeho výhrady a v rámci přijaté novely zákona o státní sociální podpoře zrušil povinnost dokládat roční vyúčtování zálohově placených nákladů na bydlení. Tím došlo k podstatnému zjednodušení a zrychlení přiznávání příspěvku na bydlení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva