Ombudsman: Střechu s rakovinotvorným azbestem u nás mají tisíce rodinných domů

16.05.2024 16:05 | Tisková zpráva

Kdysi oblíbený nehořlavý materiál se změnil ve strašáka majitelů tisícovek stárnoucích domů ze 70. až 90. let minulého století. Neodborné zacházení s azbestem může ohrozit zdraví řemeslníků, obyvatel i lidí v sousedství. Drobní stavebníci ale podle zjištění ombudsmana často nevědí, jaká pravidla musí při výměně azbestové střechy dodržovat. A ukazuje se, že leckdy nemají při výkladu předpisů jasno ani samotné úřady. Proto se ombudsman rozhodl připravit spolu s odborníky přehled základních informací, které budou moci využít jak majitelé chystající se na rekonstrukci, tak úředníci.

Ombudsman: Střechu s rakovinotvorným azbestem u nás mají tisíce rodinných domů
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Součástí příprav „azbestového desatera“ je i dnešní diskuze u kulatého stolu. Na tu ombudsman pozval do Brna zástupce hned tří ministerstev, konkrétně resortů zdravotnictví, životního prostředí a místního rozvoje. Ti zde o azbestu, předpisech s ním spojených a hlavně o výměnách azbestových střech na rodinných domech diskutují spolu s hygieniky, architekty a projektanty i s pracovníky stavebních úřadů. Pozvání přijali také zástupci České inspekce životního prostředí, Státního úřadu inspekce práce nebo Státního zdravotního ústavu.

„Už toto široké spektrum účastníků naznačuje, o jak komplexní téma se v případě azbestu jedná. Pravidla pro nakládání s ním jsou roztříštěna ve více než desítce právních předpisů. Pro běžného občana opravdu není jednoduché se v nich vyznat,“ připustil ombudsman Stanislav Křeček. Jedním z cílů dnešního setkání je vyjasnit kompetence jednotlivých úřadů a praktickou návaznost jejich postupů. Zatímco například hygieny řeší ochranu zdraví lidí pracujících na stavbách, odbory životního prostředí obecních úřadů obcí s rozšířenou působností ověřují, zda má stavebník zajištěné ukládání azbestových odpadů, aby nezůstaly volně pohozené v přírodě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Zneužívání dávek

Je fajn, že myslíte na starší lidi, ale na druhou stranu, jak je možné, že se ani vám v předchozích letech nepodařilo vyřešit problém se zneužíváním sociálních dávek? Jak je možné, že je někteří pobírají, i když roky nebo vůbec nikdy pořádně nepracovali? Ba dokonce se jim život z dávek vyplácí?!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Ve středověku úkryt, před 140 lety atrakce pro turisty – Jeskyně Na Špičáku slaví kulaté výročí

22:03 Správa jeskyní ČR: Ve středověku úkryt, před 140 lety atrakce pro turisty – Jeskyně Na Špičáku slaví kulaté výročí

Koncertem Ženského pěveckého sboru Radost odstartují v Jeskyni Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku (…