Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSLP) jako samostatná vnitrostátní lidskoprávní instituce vzniklo již v roce 1994. Od roku 2004 působí středisko také jako orgán pro rovné zacházení a ochranu před diskriminací. Naproti tomu ombudsman má na Slovensku na starosti především ochranu lidí před jednáním úřadů. A samostatně tam působí jak komisař pro děti, tak komisař pro lidi s postižením.
Česko na zřízení národní lidskoprávní instituce a dětského ombudsmana teprve čeká. A jednou z hlavních otázek je právě to, zda vzniknou jako samostatný úřad, nebo se přidruží k mandátu veřejného ochránce práv.
„Zkušenosti slovenských kolegů ukazují, že roztříštění lidskoprávních agend mezi více samostatných institucí s sebou nese mnohá úskalí. Například četné spory lidí s úřady mají i lidskoprávní aspekt. V oblasti ochrany před diskriminací se zase často řeší, zda správně zafungovaly kontrolní orgány jako například inspektorát práce nebo školní inspekce,“ shrnul zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.
Při setkání se slovenským ombudsmanem a jeho týmem došlo ale i na ryze praktické otázky. „Představili jsme například, jak zveřejňujeme právní výstupy prostřednictvím naší databáze ESO. Kolegy zajímalo také téma srozumitelnosti úředních textů, kterým se v Kanceláři ombudsmana intenzivně zabýváme. Docela podrobně jsme se bavili také o podobě výročních zpráv. Snažíme se, aby tyto zprávy byly atraktivní i pro čtenáře, kteří nemají čas číst vše od začátku do konce,“ uvedl vedoucí sekretariátu ombudsmana Miroslav Přidal s tím, že další témata proberou ombudsman a jeho zástupce se slovenskými kolegy na připravované návštěvě v Brně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva