Ombudsman: Zástupkyně pomohla ženě omezené ve svéprávnosti získat občanský průkaz

16.04.2022 19:18 | Tisková zpráva

Žena s intelektovým postižením se na veřejného ochránce práv obrátila, když veřejný opatrovník – starosta obce, ve které žije – odmítl vyhovět jejímu přání získat občanský průkaz. Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková v rámci svěřené agendy práv osob se zdravotním postižením starostu upozornila, že opatrovník by měl vždy jednat v zájmu opatrovance a podobně razantní krok jako nepodání žádosti o občanský průkaz by měl řádně odůvodnit. To se podle zástupkyně veřejného ochránce práv ale v tomto případě nestalo. Po vydání zprávy o šetření opatrovník o vydání občanského průkazu pro opatrovankyni požádal. Na základě závěrečného stanoviska jí pak občanský průkaz i předal.

Ombudsman: Zástupkyně pomohla ženě omezené ve svéprávnosti získat občanský průkaz
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Opatrovník, starosta menší obce, kde stěžovatelka žije, se obával možného zneužití občanského průkazu například při uzavírání smluv, které by byly pro stěžovatelku nevýhodné nebo z nich plynuly závazky nad její možnosti. Jak zjistila zástupkyně ombudsmana při svém šetření, stěžovatelka žádnou nevýhodnou smlouvu dosud neuzavřela.

Zástupkyně ombudsmana starostu upozornila, že k uzavření smlouvy může dojít i bez předložení občanského průkazu. Spíš než nevydání dokladu by tedy opatrovankyni pomohlo posílení její samostatnosti a soběstačnosti, aby dokázala v rámci svých možností zhodnotit různé situace. Stěžovatelka se přitom o vydání občanského průkazu začala zajímat právě díky zapojení do služby sociální rehabilitace, kde se připravovala na zvládání každodenních záležitostí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: 2 884 kilogramů potravin a drogerie v Primátorské velikonoční sbírce

7:33 MHMP: 2 884 kilogramů potravin a drogerie v Primátorské velikonoční sbírce

Hlavní město pokračuje v úspěšné akci na pomoc lidem v nouzi. V letošní Primátorské velikonoční sbír…