Ombudsman dostal vloni 7 988 podnětů, zahájil 849 šetření

17.04.2022 13:29 | Tisková zpráva

Veřejný ochránce práv zveřejnil výroční zprávu za rok 2021 a informoval o ní Poslaneckou sněmovnu. Ve zprávě shrnuje své poznatky za uplynulý rok, nejčastější podněty a problémy, ale také doporučení ke změnám právních předpisů nebo vydané sankce v případech, kdy nedosáhl nápravy.

Ombudsman dostal vloni 7 988 podnětů, zahájil 849 šetření
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

V roce 2021 přišlo ombudsmanovi 7 988 podnětů, celých 70 % z nich spadalo do působnosti veřejného ochránce práv a mohl se jimi zabývat. Po poklesu v prvním „covidovém“ roce tak podíl podnětů v působnosti vloni opět stoupl.

Lidé podobně jako v minulých letech nejčastěji hledali u ombudsmana pomoc s problémy v oblasti sociálního zabezpečení – sešel se v ní téměř takový počet případů jako v dalších třech nejvytíženějších oblastech dohromady. Jde o oblasti staveb a regionálního rozvoje, správu na úseku zdravotnictví a oblast armády, police a vězeňství.

Ombudsman zahájil 849 nových šetření, z nich 56 bylo z vlastní iniciativy. 840 šetření veřejný ochránce práv naopak v roce 2021 ukončil, v 633 věcech přitom zjistil pochybení úřadů nebo diskriminaci. Ve většině případů (484) úřady po vydání zprávy o šetření pochybení napravily, v dalších 114 případech úřady chybu nenapravily, ale učinily tak po vydání závěrečného stanoviska, když přijaly navržená opatření k nápravě. Pouze v 17 případech úřad chybu napravit odmítl a ombudsman proto musel uložit sankci v podobě vyrozumění nadřízeného úřadu, případně informování veřejnosti.

Sankce

sankci přistoupil ombudsman například v případě Ministerstva práce a sociálních věcí, které nespolupracovalo při řešení několika případů týkajících se posuzování nároku na příspěvek na péči nebo zvláštní pomůcku. Ombudsman ministerstvo opakovaně upozorňoval na neúplné a nepřesvědčivé posudky o zdravotním stavu. Ministerstvo ovšem odmítlo provádění kontrolních lékařských prohlídek jako možného opatření k nápravě. Ty se přitom podle ombudsmana dobře osvědčily v šetřeních týkajících se invalidních důchodů.

Sankci jsme uplatnili také v případě činnosti neregistrovaného zařízení sociálních služeb na Znojemsku. Formálně se jedná pouze o spolek, jehož členy jsou ubytovaní senioři. Reálně ale zařízení funguje jako domov pro seniory a mělo by se tedy registrovat coby pobytová sociální služba. To Spolek téměř dva roky vytrvale odmítá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: 2 884 kilogramů potravin a drogerie v Primátorské velikonoční sbírce

7:33 MHMP: 2 884 kilogramů potravin a drogerie v Primátorské velikonoční sbírce

Hlavní město pokračuje v úspěšné akci na pomoc lidem v nouzi. V letošní Primátorské velikonoční sbír…