Po výměně projekčního týmu došlo ke změnám, které nemají vliv na kvalitu poskytované péče a odpovídají krajem stanovenému limitu. Rada kraje proto v pondělí schválila upravený investiční záměr, který počítá s částkou na stavbu v hodnotě 296,5 milionu korun včetně daně.
„V letních měsících nám projektanti představili návrh, který vysoce přesahoval stanovený limit, což vedlo k výměně projekčního týmu. Celý projekt byl zrevidován a upraven tak, aby nebyla zasažena medicínská část. Vypadly tak pouze položky, které na pacienta a lékaře nemají žádný vliv. Jedná se kupříkladu o zelené střechy či vnitřní systém oběhu vzduchu. Nechceme být dojnou krávou, a proto detailně sledujeme jednotlivé projekty, které jsou hrazeny z veřejných zdrojů. Jde nám o účelnou investici, nikoliv o megalomanskou stavbu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Po úpravách se konečně dostáváme pod stanovený limit, který byl 300 milionů korun včetně daně. Nadále však budeme dohlížet na to, aby se stavba neprodražovala, jelikož nás v oblasti zdravotnictví čekají další důležité investice,“ doplnil hejtman Martin Netolický.
V rámci úprav investičního záměru doznal drobné změny také harmonogram stavby. „Z důvodů pozdějšího vydání společného povolení a z důvodu optimalizace investičních nákladů, musí být upraven i harmonogram investiční akce. V současné době je předpoklad dokončení projektové dokumentace v březnu příštího roku. Realizaci stavby je tedy možné bez zohlednění zkrácení vlivem soutěží zahájit v letních měsících příštího roku a dokončit do prosince 2021,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek s tím, že výsledný termín dokončení může ovlivnit výběrové řízení na dodavatele stavby, jelikož vedle ceny bude hodnocena také doba dokončení od předání stavby.
Radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr dodal, že i přes úpravy projektu a posun zahájení stavby se stále jedná o neopakovatelnou příležitost pro dlouhodobou stabilizaci zdravotní péče na Moravskotřebovsku. „Výstavba nové nemocnice včetně stanoviště naší krajské záchranné služby byla, je a bude ambiciózním, avšak také jediným komplexním a dlouhodobým řešením, o které jsme se mohli pro zlepšení úrovně následné zdravotní péče v okolí Moravské Třebové pokusit. V 90. letech zde vznikla složitá a dosud přetrvávající situace, kterou jsme se rozhodli konečně vyřešit. V rámci stávajícího areálu by nikdy nebylo možno učinit taková stavební a technická opatření, abychom dostali následnou péči ve městě na odpovídající úroveň,“ řekl radní Ladislav Valtr.
Součástí projektu je kromě samotné nemocnice s 90 lůžky následné péče také stravovací provoz, rehabilitace, biochemická laboratoř a stanoviště záchranné služby včetně stání pro sanitní vozy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva