Pardubický kraj: S Centrem biologické ochrany v Těchoníně se počítá

23.09.2014 12:20 | Zprávy

O budoucnosti Centra biologické ochrany (CBO) v Těchoníně, které je jako jediné v republice schopné postarat se o pacienty s vysoce nakažlivými chorobami typu eboly nebo SARS, jednali včera hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, náčelník generálního štábu Armády ČR Petr Pavel, ale i zástupci Ministerstva obrany, hygienické služby, Akademie věd ČR, Univerzity obrany, Univerzity Pardubice, ČVUT a dalších.

Pardubický kraj: S Centrem biologické ochrany v Těchoníně se počítá
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Centrum biologické ochrany (CBO)

Shodli se na potřebnosti tohoto zařízení ve střednědobém horizontu. CBO proto usiluje o registraci do sítě zdravotnických zařízení. Z Těchonína by se také mohlo stát špičkové vědecké pracoviště.

„Odborníci, kteří si prošli areál, musí vědět, že budovat nové a špičkově vybavené centrum nejvyšší stupně biologické ochrany v hlavním městě Praha je naprosto nesmyslné. Chci poděkovat všem zúčastněným za jejich přístup,“ sdělil hejtman Martin Netolický, který byl jedním z hlavních iniciátorů setkání. CBO nyní usiluje o dokončení registrace pro standardní a následně intenzivní lůžkovou péči pro vysoce infekční pacienty. „Těchonín v době mimo krizi může ve spolupráci s univerzitami pracovat jako výzkumné pracoviště,“ dodal hejtman.

Personál nesmí přijít do styku s infikovaným pacientem

Výborně vybavený areál dnes funguje především jako karanténa pro vojáky vracející se z misí nebo pro výcvik epidemiologů. Probíhá zde také výzkum v oblasti biologické ochrany a infekčních chorob. „Je potřeba, aby celý systém byl nastaven pro všechny občany, nejen vojáky. Je tedy logické, že by do zařízení měli mít přístup a připravovat se na krizové situace specialisté z různých oborů. Materiál, který by to umožnil, by měla v říjnu projednávat vláda,“ vysvětlil generál Petr Pavel. Armáda proto chce Centrum biologické ochrany dovybavit dalšími laboratořemi.

Větší návaznost na složky integrovaného záchranného systému státu

Registrace CBO na zdravotnické zařízení otevírá rovněž prostor pro hlubší spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému státu. „Hovořili jsme například o spolupráci s nemocnicemi, zdravotnickou záchrannou službou v přípravě konkrétních specialistů jako personální civilní zálohy v případě, že nastane krizová situace. S náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem jsme se domluvili již na první vlaštovce. Na jaře počítáme s cvičením IZS, které prověří postupy při epidemii SARS,“ řekl hejtman Netolický. Otázku zaškolení a nasazení civilního personálu chce šéf kraje otevřít i na jednání s ostatními hejtmany, neboť tato záležitost je otázkou ochrany státu a přesahuje rámec Pardubického kraje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

22:03 Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

Aktuální výsledky národního výzkumu poslechovosti rádií v České republice Radioprojekt za 2. a 3. kv…