Pardubický kraj: Vězni ve Valdicích se mohou vyučit obráběčem kovů

25.08.2018 12:00 | Zprávy

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil věznici ve Valdicích nedaleko Jičína. Areál bývalého kartuziánského kláštera, který založil v roce 1627 Albrecht z Valdštejna je s kapacitou 1100 vězňů druhou největší věznicí v České republice. V současné době funguje v režimu věznice s ostrahou a se zvýšenou ostrahou. Do Valdic jsou umísťováni muži s delšími tresty, recidivisté a jinak nebezpeční odsouzení.

Pardubický kraj: Vězni ve Valdicích se mohou vyučit obráběčem kovů
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

„I přesto, že se věznice nachází ve vyšších stupních zabezpečení, tak se daří pro 40 procent z nich najít pracovní uplatnění, když se podílí na zajištění běžného chodu prádelny, kuchyně, zámečnické či truhlářské dílny. Vězni zařazení do dozoru provádí také úklidové práce v okolí věznice. Při věznici funguje také Středisko hospodářské činnosti, které řeší kompletaci kovových objímek či broušení litiny. Vzdělávání zajišťuje Školské vzdělávací středisko, kde se vězni mohou vyučit v oboru obráběč kovů. Navíc jsou zajišťovány odborné jazykové a počítačové kurzy, což jim může jednoznačně zlepšit společenské uplatnění po vypršení trestu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „

I přesto, že je tento sektor v České republice obecně velmi podfinancovaný, tak díky snahám pana ředitele se daří věznici postupně dále upravovat a vybavovat například moderními zabezpečovacími zařízeními. Rozvoj však není jen o technice, ale i o drobnostech, které pomáhají zlepšit prostředí nejen pro samotné vězně, ale i zaměstnance,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Věznice Valdice

Věznice se nachází v objektu dřívějšího kartuziánského kláštera nedaleko Jičína. Klášter založil v roce 1627 Albrecht z Valdštejna. V roce 1856 bylo rozhodnuto, že bude v areálu zřízena centrální věznice pro tresty od 10 let po doživotí. Za 1. republiky zde bylo přibližně 300 vězňů. V průběhu druhé světové války sloužila budova samovazby jako vyšetřovna gestapa. V 50. letech 20. století došlo ke zničení vnitřních prostor kostela vybudováním pracovišť pro odsouzené, kterých zde v této době bylo přes dva tisíce. Nejznámější politickou obětí je farář Josef Toufar, který byl ve Valdicích vězněn.

Od roku 1948 až do roku 1990 byli do Valdic zařazováni převážně odsouzení s dlouhodobými tresty. V tomto období zaznamenala věznice absolutně největší počet vězněných osob. Toto číslo bylo o něco málo vyšší než 2700 vězněných mužů. Po revoluci v roce 1989 a po následné amnestii a novele trestního zákona v roce 1990 klesl počet vězňů na cca 500.

V současné době je objekt využíván jako věznice s ostrahou a se zvýšenou ostrahou. Do Valdic jsou umísťováni odsouzení muži s delšími tresty, recidivisté a jinak nebezpeční odsouzení. Věznice má kapacitu 1100 míst, což z Valdic dělá druhou největší věznici v republice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vedení Prahy

V poslední době je to na magistrátu jedna kauza za druhou. Jak je možné, že je fungování magistrátu v takovém rozvratu a co bude dál? Neměl by už konečně někdo za vše nést odpovědnost? Vždyť vedení je naprosto papalášské, a že by se mu řešilo řešit problémy Prahy se taky říct nedá. Nemyslíte, že bys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Výdaje na výzkum a vývoj v podnicích se zvýšily téměř o šest procent

7:33 ČSÚ: Výdaje na výzkum a vývoj v podnicích se zvýšily téměř o šest procent

Podniky v Česku investovaly v roce 2023 do výzkumu a vývoje přes 90 miliard korun, z toho dvě třetin…