Pardubický kraj představil projekt nového sídla galerie ve Winternitzových mlýnech

03.04.2019 13:46 | Zprávy

Zatímco se na první pohled ve Winternitzových mlýnech dosud nic neděje, probíhají velmi intenzivní přípravné práce na jejich přestavbu. Pardubický kraj, který od manželů Smetanových odkoupil hlavní budovu této národní kulturní památky, představil poprvé veřejnosti projekt na budoucí sídlo Východočeské galerie (VČG).

Pardubický kraj představil projekt nového sídla galerie ve Winternitzových mlýnech
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

„Díky velkorysému a prozíravému rozhodnutí krajských zastupitelů koupit tuto ikonickou stavbu architekta Josefa Gočára a přebudovat ji pro kulturní účely stojíme před velmi zodpovědným úkolem,“ říká 1. náměstek hejtmana Roman Línek pro majetek, investice a kulturu. „Na jednu stranu musíme ctít podobu, kterou dal tehdy průmyslové stavbě slavný architekt, a na druhou stranu by zde měla vyrůst moderně vybavená kulturní instituce, která dokáže využít industriální prvky původní budovy. Ve veřejné soutěži vyhlášené Pardubickým krajem na dokumentaci pro provedení stavby zvítězil ateliér TRANSAT architekti Petra Všetečky, který autorsky zpracoval i základní návrh, na kterém se konzultačně podílel i další výrazný architekt Josef Pleskot.“

Petr Všetečka ke své práci uvádí: „Návrh jsme tvořili téměř rok. Vstup do galerie bude ze dvou pasáží propojujících nábřeží a nádvoří. Tedy dva nové příčné řezy domem. Vstupní a výstavní prostory budou v bývalé mlýnici s pozoruhodnou dřevěnou a ocelovou nosnou konstrukcí. Tudy je veden svislý podélný řez na celou výšku domu, který vytváří v jednotlivých podlažích různou kvalitu vertikálního propojení. Směrem nahoru se dům odhmotňuje, Gočárova podlaží zvyšují světlou výšku. Stoupání domem nabídne proměňující se zážitek - míra prostorové abstrakce se zvětšuje vždy novými průhledy do vyšších pater. Vrcholí v nejvyšším podlaží proměnlivých výstav, kde je vytvořen 10 metrů vysoký sál s mezipatrem a výstavní stěnou na celou výšku. Zaslepená okna nahradí řezy do střechy. V betonové části mlýna budou depozitáře, zázemí návštěvníků a další prostory.“

Monumentální Gočárova architektura bude očištěna od některých dostaveb. „Pro prezentaci sbírek galerie vzniknou v bývalých hlavních výrobních halách výstavní sály se zajímavými průhledy, víceúčelový sál, vyhledávaný tvůrčí ateliér, veřejně přístupná knihovna a další příjemné prostory. Zároveň tu zůstanou některé autentické prvky z původního mlýnu jako transmise, výsypky a podobně. Návštěvníkům se otevře i možnost jedinečného pohledu na město a jeho okolí ze střešní terasy. Je to šance pro galerii, aby se stala vyhledávanou kulturní institucí nejen pro celý kraj, ale upoutala pozornost i v rámci republiky či v zahraničí,“ shrnuje výhody nových prostor Roman Línek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

22:31 HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR plánuje pořídit prostředky osobní balistické o…