Pardubický kraj problémy malých prodejen řeší téměř deset let. Finanční podpora postupně narůstá

31.03.2017 15:14 | Zprávy

Problémy a udržení malých prodejen v obcích. Tomuto tématu se postupně dostává zvýšené pozornosti jak na státní, tak regionální úrovni. Pardubický kraj však již od roku 2009 jako jediný region pravidelně vyhlašuje dotační titul na podporu provozu obchodů a pojízdných prodejen. Ty jsou mnohdy méně využívané, ale pro místní obyvatele zároveň nepostradatelné. V letošním roce kraj rozděluje 1 687 200 korun s tím, že jednání zastupitelstva budou předloženy navržené dotace pro 44 obcí.

Pardubický kraj problémy malých prodejen řeší téměř deset let. Finanční podpora postupně narůstá
Foto: pardubickykraj.cz
Popisek: Úřad Pardubického kraje

„Problém malých prodejen, kterým se až nyní zabývá vláda a ostatní regiony, v našem kraji jako jediní v republice řešíme již od roku 2008. Záleží nám totiž na rozvoji obcí, tedy i na udržení základních potřeb jejich občanů. Díky těmto prostředkům se v malých vesničkách daří udržet v činnosti prodejny se základními druhy potravin,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Podpora ze strany kraje se každým rokem zvyšuje. V roce 2014 jsme schválili dotace ve výši 1 473 000 korun, v roce 2016 1 620 000 korun a pro letošek je částka ještě o 67 tisíc vyšší. Zároveň s tím posilujeme také celý Program obnovy venkova, jehož je podpora prodejen součástí. V letošním roce máme na tento program vyčleněnou rekordní částku 60,5 milionů korun, zatímco například v roce 2014 to byla částka 37 milionů korun,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

V rámci tohoto dotačního titulu lze poskytnout dotaci ve výši 50 % nákladů v běžném roce, maximálně ve výši 100 tisíc korun. Uznatelnými náklady jsou například elektrická energie, otop, voda, ale také vybavení prodejny klimatizací, mrazícím či chladicím zařízením. Finanční prostředky jsou vždy poskytovány zpětně podle skutečných nákladů prodejny v předcházejícím roce.

„Nejedná se o podporu žádného velkého řetězce. Záleží na tom, jak mají obce prodejny pronajaté. Většinou jsou v jejich majetku a zaměstnávají prodavačku nebo prodejnu pronajímají soukromníkovi. Příspěvek je také určen pro zásobování pojízdnou prodejnou,“ vysvětlil radní pro oblast zemědělství, životního prostředí a venkova Václav Kroutil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

11:27 Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

V roce 2023 se v Česku na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo 17,9 miliar…