Platforma Vize 0: Změna času na letní zvyšuje riziko vážných dopravních nehod

29.03.2025 22:08 | Tisková zpráva

Spánková deprivace, únava a podrážděnost účastníků silničního provozu, to jsou hlavní hrozby, které přináší přechod na letní čas. Statistiky potvrzují, že v prvních dnech po změně času stoupá počet dopravních nehod. Nejvíce ohroženi jsou mladí řidiči, senioři, lidé pracující na směny a ti, kdo tráví za volantem hodiny denně.

Platforma Vize 0: Změna času na letní zvyšuje riziko vážných dopravních nehod
Foto: VIZE 0
Popisek: Platforma VIZE 0

O smysluplnosti přechodu na letní čas a následného návratu na standardní středoevropský čas se vedou dlouhodobé diskuze. Změna totiž může výrazně ovlivnit psychickou i fyzickou kondici, a tím i bezpečnost na silnicích. Podle studie odborníků z University of Colorado přináší jarní změna času výrazný nárůst spánkové deprivace. Řidiči, kteří trpí nedostatkem spánku, vykazují reakce obdobné těm, kdo řídí pod vlivem alkoholu – jejich pozornost a schopnost vyhodnocovat situace klesá, reakční čas se prodlužuje.

Nejrizikovější je pondělí po změně času, kdy je adaptace organismu nejslabší. Analýza dat americké National Highway Traffic Safety Administration, která sledovala vývoj za 21 let, ukázala, že v pondělí po přechodu na letní čas došlo k nárůstu smrtelných nehod o přibližně 7 %. Podle studie zveřejněné v American Economic Journal způsobí změna času ročně až 30 úmrtí na silnicích USA. Podobný trend potvrzují i data z Kanady (nárůst nehod o 8 %) či Velké Británie.

Anketa

Má Andrej Babiš vaši důvěru? (Ptáme se od 25.3.2025)

82%
16%
hlasovalo: 16258 lidí

„Podle italských odborníků z několika univerzit může mít únava na řidiče vliv jako 0,5 promile alkoholu v krvi. Navíc řidiči si vlivu únavy na svůj výkon nebývají vědomi. Na začátku týdne po změně času se na silnicích potkává množství nedospalých, podrážděných lidí, jejichž schopnost vzájemné tolerance klesá. A to je smrtící kombinace,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy VIZE 0. 

Vliv změny času potvrzují i data českých pojišťoven. Například Kooperativa každoročně v týdnu po přechodu na letní čas zaznamenává nárůst nehod. „Jen v úterý 2. dubna 2024 nám klienti nahlásili o téměř 27 % více škod oproti předchozím úterkům. Ještě ve středu a ve čtvrtek byl tento nárůst téměř osmiprocentní,“ upozorňuje Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa. 

Nejvíce ohroženými skupinami jsou mladí řidiči do 25 let, senioři, lidé pracující na směny a ti, kteří pravidelně najíždějí dlouhé trasy, jako řidiči kamionů, autobusů či obchodní zástupci. Únava se u nich může projevit podobně jako u podnapilého řidiče: nesoustředěností, zpomalenými reakcemi, chybným odhadem nebo impulzivním chováním.

„Lze jen vřele doporučit vytvořit si spánkovou rezervu už v posledních dnech před změnou času. A v prvních pracovních dnech po změně jezdit s maximální opatrností. Riziko nehody je reálně vyšší, a to nejen kvůli vlastní únavě, ale i kvůli zhoršené kondici ostatních účastníků provozu,“ uzavírá Budský.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Klára Kocmanová byl položen dotaz

levnější potraviny

Opravdu myslíte, že cesta k levnějším potravinám vede přes rodinné farmy? Ač je hezké podporovat lokální farmáře, tak úplně vše u nich (na jednom místě) neseženete a objíždět několik farem, na to nemá většina lidí čas. A taky, já občas chodím na farmářské trhy a potraviny jsou tam teda dost drahé. N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŠMT: Diskrétní dostupnost menstruačních pomůcek ve školách

22:31 MŠMT: Diskrétní dostupnost menstruačních pomůcek ve školách

V posledních týdnech se téma dostupnosti menstruačních pomůcek ve školním prostředí stalo opakovaně …