O smysluplnosti přechodu na letní čas a následného návratu na standardní středoevropský čas se vedou dlouhodobé diskuze. Změna totiž může výrazně ovlivnit psychickou i fyzickou kondici, a tím i bezpečnost na silnicích. Podle studie odborníků z University of Colorado přináší jarní změna času výrazný nárůst spánkové deprivace. Řidiči, kteří trpí nedostatkem spánku, vykazují reakce obdobné těm, kdo řídí pod vlivem alkoholu – jejich pozornost a schopnost vyhodnocovat situace klesá, reakční čas se prodlužuje.
Nejrizikovější je pondělí po změně času, kdy je adaptace organismu nejslabší. Analýza dat americké National Highway Traffic Safety Administration, která sledovala vývoj za 21 let, ukázala, že v pondělí po přechodu na letní čas došlo k nárůstu smrtelných nehod o přibližně 7 %. Podle studie zveřejněné v American Economic Journal způsobí změna času ročně až 30 úmrtí na silnicích USA. Podobný trend potvrzují i data z Kanady (nárůst nehod o 8 %) či Velké Británie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV