V dnešní době je přibližně 80 % podvodů s platebními kartami spácháno online. Sociální média jsou využívána k vytváření e-shopů nabízejících různé zboží za poloviční cenu. V okamžiku, kdy je na takovémto e-shopu provedena objednávka, podvodníci realizují nákup (často o vysoké hodnotě) za využití nezákonně získaných údajů k platební kartě. Údaje o platebních kartách, které byly ukradeny následkem útoku malwaru nebo phishingu, jsou často získávány za finanční úplatu na darkwebu.
Při transakci na podobných stránkách si oběti nemusí vůbec uvědomit, že údaje o jejich platební kartě byly zároveň ukradeny, aby byly následně opětovně prodány provozovateli e-shopů na některém z podvodných fór. Tito tzv. obchodníci mají často desítky tisíc spokojených zákazníků a dostávají výborné hodnocení. Ve výsledku jsou to banky a skuteční obchodníci, kteří doplácejí na takové podvodné jednání, které celosvětově způsobuje každoročně škody dosahující miliard eur.
Preventivní doporučení
Vždy je lepší trestné činnosti předcházet. Existuje řada bezpečnostních pravidel, kterými se lze řídit, aby se člověk nestal obětí podvodu:
- ujistěte se, že zařízení, které používáte k online nakupování, je řádně nastaveno a že internetové připojení je bezpečné;
- použití platební karty při online nakupování je bezpečnou metodou, pokud jej provádíte se stejnou opatrností jako jiný způsob nakupování;
- existují jednoduché varovné signály, které mohou pomoci odhalit podvod. Pokud se stanete obětí online podvodu, nahlaste to policii. Pokud jste koupili zboží za využití kreditní nebo debetní karty, ohlaste to také své bance;
- pravidelně kontrolujte své online bankovní služby. Okamžitě vyrozumějte svou banku, pokud vidíte platbu nebo výběr, které jste sami neprovedli.
Přečtěte si více o bezpečném nakupování online ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva